HO TATRAN


HOME | KONTAKT | ČLENOVÉ | ČINNOST | SPORTOVNÍ PLÁN | SERVIS | INFORMACE ČLENŮM

ČINNOST ODDÍLU V ROCE 2024

květen

Otvírání skal Opatija 21 členů. Vynikající jarní lezení na vápně Istrie a Cresu, navštíveny oblasti Kamenjak, Lubenice a Moščenička Draga

HO TATRAN

Držková Kleslovi. Jarní lezení na oblíbených píscích.

HO TATRAN

duben

Helfštýn Gabriel Beňo, Marcela Petrušková, Dagmar Celtová. Jarní rozlezení na plotnách.

HO TATRAN

Polská Jura, Olštýn Gabriel Beňo, Marcela Petrušková, Dagmar Celtová. Víkendové Výživné Lezení na Jurském vápně.

HO TATRAN

ČINNOST ODDÍLU V ROCE 2023

listopad

Poslední slanění a Výroční schůze ve Vrbně pod Pradědem 45 členů. Klasická zábava na Výročce, letos ve výjezdovém formátu v Jeseníkách.

Mera peak, 6461 m, Nepál Michal, Stanik, Tomáš K. Výborná expedice na nejvyšší trekový vrchol v Nepálu.

HO TATRAN

září

Potštát Březovjákovi. Sváteční den na skalách v Potštátě.

HO TATRAN

Držková Michal, Stanik. Babí léto na písku v Držkové

HO TATRAN

Suché skály David, Jana. Začátek školního roku absolvován výlet na pískovcové věže na Suškách.

HO TATRAN

Chata pri Zelenom plese, Vysoké Tatry David. Za proměnlivého počasí v sobotu vylezen Čierný štít - Solického cesta, variant 7 délek obtížnost 6- a v neděli za letních teplot vylezeny Žeruchovy věže - Korsvoldov tanec 4 délky obtížnost 7.

HO TATRAN

Letní tábor Vysoké Tatry, Téryho chata 18 osob. Velmi proměnlivé počasí poznamenalo plánování túr. Spišský štít, S hřeben, III (Kleslo, Březovják, Ćmiel, Kroker), Veža nad Baraním sedlom III (Kleslo, Ćmiel, Bartončíková), Baranie rohy (Ćmiel, Ćmiel, Kleslo, Březovják, Bartončíková), přechod Ledových štítů (Beňo, Petrušková, Bartusek, Miczková), ostatní turistika nebo nácvik slaňování :-)

HO TATRAN

srpen

Höllental, Rakousko David. Konec prázdnin strávený opět v Höllentalu. Vylezeny cesty: Plattensymphonie 7, 10 délek 350m, Witchkraft 7, 5 délek, Ga gaga gaa 7 ,5. délek, Kochplate 6- 5. délek

HO TATRAN

Rúšánský Zamok 5375 m, Rúšánský Pamír, Tádžikistán Michal, Lukáš. Prvovýstup na horu Rúšánský Zamok (5375 m, 2A) v oblasti ledovce Šteklozar a hory Patchor na Pamíru v debilně dostupné dolině.

HO TATRAN

Piz Bernina (4048 m), Švýcarsko/Itálie Adam, Blanka, Tomáš Kožuch. Trasa: Morterasch - Boval Hut - Marco Rosa Hut - vrchol a po stejné trase zpět, II - III UIAA

HO TATRAN

Ostrva, Vysoké Tatry Pešata, Kubíček, Zázvorka. Lezeny cesty Autonovy (Ostrva levá věž) 6+ a Júlová cesta 5+ (galerie Ostrvy SZ stěna) - všichni, cesta Via Alinina 6+ pouze Zázvorka.

HO TATRAN

červenec

Ötztálské Alpy, Rakousko Mirek, Adam. Tradiční výpad do rakouských Alp, opět do oblasti Ötztálu. V průběhu tří dnů za ideálního počasí zdolány čtyři hodnotné vrcholy: Saykogel (3355 m.n.m.), Kreuzspitze (3457 m.n.m.), Fineilspitze (3516 m.n.m.) a Hintere Schwärze (3.628 m.n.m.). Ubytování na snadno dostupné a s perfektním servisem chatě Martin Busch Hütte (2501 m.n.m.). Tradičně velmi zdařilá akce.

HO TATRAN

Alaj, Kyrgyzstán Michal, Petr Hlavica, Andrej. Prvovýstup na Panoramnyj chrebet 4713 m severní svahem.

HO TATRAN

červen

Bazarduzu, Ázerbajdžán Michal. Výstup v zimních podmínkách na nejvyšší horu ázerského Kavkazu Bazarduzu 4466 m na hranicích s Dagestánem.

HO TATRAN

květen

Vallunaraju 5686 m, Bílé Kordillery, Peru Michal, Tibor. Velmi pěkný ledovcový výstup na exponovaný štít na městem Huaráz.

HO TATRAN

Četovy zuby, Malé Karpaty, SK Kleslovi, Ondruchovi. Překvapivě dobrá lezecká oblast v křemencových skalách v Malých Karpatech, doplněno o splav dolního toku Moravy.

HO TATRAN

duben

Prvomájové lezení ve Wachau, Rakousko David. Luxusní lezení ve vinařské oblasti Rakouska Wachau. Vícedélkové cesty na věžích Civetta a Wand jenseits. Sportovky v Nasewandu a 17délková cesta po věžích Wachauergrat na vrchol Vogelberg obtížnost 6+.

HO TATRAN

Otvírání skal, Slovensko celkem 25 osob. Vynikající otvírání skal v oblastech Dreveník a Hrdlo Hornádu doplněné splavem Prielomu Hornádu.

HO TATRAN

březen

První led ve Svišťovce, Vysoké Tatry Michal, Jirka Pešata, Milan Neděla. Za vysokých teplot lezení krásně natečeného ledu v dolině Zeleného plesa.

HO TATRAN

Zimní tábor Vysoké Tatry, Popradské pleso 22 osob. Za fantastického počasí vylezeno: Tupá, První žlab II-III (Kleslo, Majer, Kroker, Kožuch), Rysy, Východní stěna žlabem V, WI3+ (Beňo, Majer, Kroker, Kleslo), Tupá a Rysy normálkou (Pitrson), Tupá, Levý žlab II-III (Nedělovi), Satan, přechod z Červeného do Satanova žlabu (Pešata, Kolek, Zázvorka, Kožuch), Popradský Ladový štít, nedolezeno (Bartusek, Miczková), skitouringové výlety (Pepa na Volí chrbát, Daniszovi na Žabí plesa a pod Železnou bránu).

HO TATRAN

únor

Branná, Podzámčí Gabo, Martin Kolčo, Milan Neděla. Drytooling na skalách v Branné.

HO TATRAN

Ledové lezení v Zákrutě Michal, David. 3 dny na ledu v Zákrutě, protože jinde se pro lavinový stupeň 5 nedalo.

HO TATRAN

ČINNOST ODDÍLU V ROCE 2022

prosinec

Poslední slanění a Výroční schůze na Severce 43 členů. Klasická zábava na Výročce, letos poprvé ve formátu dvoudenního pobytu. V sobotu za vydatného sněžení výstup na Velký Polom nebo slanění skály pod sjezdovkou.

říjen

Gerlachovský štít, Tatry Gabo. Z Batizovské doliny do Tetmajerova sedla dále po hřebeni (Martinkou) na vrchol. Sestup Batizovskou probou.

HO TATRAN

Podzimní prázdniny v Paklenici, Chorvatsko David a Jana Březovjákovi, lezení sportovek v oblastech Velká Paklenica a Karin. Vícedélková klasika D. Brahm za 6 (13 délek, 300m) na vrchol Anica Kuk a nechyběla ani koupačka v moři.

HO TATRAN

září

Nun 7135 m, Kašmírský Himaláj, Indie Michal, Domiš. Povedená expedice na indickou sedmitisícovku. Michal vrchol, Domiš 6700 m.

HO TATRAN

Haliny, Slovensko Kleslovi, Jirka Pešata, Pepa Hanibal. Průzkumné jednodenní lezení na Malinu Brdu, oblast má velký potenciál.

HO TATRAN

Vtáčnik, Slovensko David. Tradiční víkend ve vícedélkových cestách na Vtáčniku.

HO TATRAN

Jura, Polsko David. Víkend, ve kterém se vystřídalo všechno možné počasí, od slunce a tepla po vítr, déšť, zimu a mlhu, strávený na vápencových věžích v oblastech Zborow a Rzedkowice.

HO TATRAN

Arco, Itálie Gabo. Feratování a lezení v okolí Arco.

HO TATRAN

srpen

La Berrarde, Francie Tomáš Zázvorka. Devítidenní lezení plné nevšedních zážitků na rozpálené žule. Povedlo se nám vylézt cesty na: Tête Blanche - Camox (320m, 5c, 13 délek), Tête de la Maye - Du 5 à tire-larigot (400m, 5c, 14 délek), Dalles de l’Encoula - Pourquoi pas (200m, 5c, 7 délek), Encoula/Barfly - Balade dans l'eau de là (350m, 6a, 11 délek), Paravalanche – Paravent (230m, 6a+, 12 délek).

HO TATRAN

Dolomity Lukáš Deseyve. Vylezeno Cima Grande, Via Normale (III, 450m) a Torre Grande Ovest, Via delle guide (IV, 135m). Všechny délky jsem lezl jako první na laně. Ve stěnách pouze štandy. Na Torre Grande v obtížnějších pasážích také několik postupových jištění.

HO TATRAN

Letní tábor Zamkovského chata 13 osob. Různá družstva postupně přelezla Birkenmajerovu hranu na Lomnický štít III-IV (Kleslovi-Jenik-Kateřina, David-Jana-Tomáš Kožuch, Žralok-Jura-Roman Kubíček). Počasí pěkné, bouřky tančily kolem nás.

HO TATRAN

Šugnánský Pamír, Tádžikistán Michal, David, Domiš. Prvovýstupy na panenské kopce Rostovdara (východní vrchol) 5310 m, Východní hřeben 2B a Kuhe Ayran 5621 m, přechod Východní - severní hřeben, 2A.

HO TATRAN

červenec

Brela, Chorvatsko Březovjákovi. Tradiční sportovně relaxační týden prázdnin u moře v Chorvatsku.. Sportovní a vícedélkové lezení v oblasti Biovoko-Brela. a nově v Omiši. Zde, kromě sportovek, vylezena cesta Rambo VI+, 6 délek.

HO TATRAN

Alaj a Severní Pamír Kleslovi, Cmielovi, Lukáš Kroker a Gabo. Oddílová expedice do Kyrgyzstánu. V NP Kyrgyz Ata v Alaji vylezen kopec Legendarnaja Magnitka 4550 m a na Severním Pamíru v dolině Koksai zdolána hřebenovka Polkovaja 5097m, Východní Koksai 5340m a Západní Koksai 5356 m.

HO TATRAN

Höllental, Rakousko David. Začátek prázdnin strávený opět v Höllentalu. V sobotu vylezena cesta: Durststrecke VII, 15 délek, 615m. V neděli: Nix für Suderer VI, 7 délek 170m.

HO TATRAN

Ötztálské Alpy, Rakousko Mirek, Adam, Tomáš. Tradiční výpad do rakouských Alp, tentokráte do oblasti Ötztálu. V průběhu akce zdolány nebo podniknuty pokusy o zdolání vrcholů v této oblasti. Podařilo se zdolat Eiskögel (3233 m.n.m.) a Hochwilde – severní vrchol (3461 m.n.m.), kvůli špatnému počasí přerušeny pokusy o výstup na Mittlerer Seelenkogel a Nördlichen Ramolkogel. Všechny výstupy uskutečněny z Langtalereckhütte (2450 m). Tradičně zdařilá akce.

HO TATRAN

červen

Plevník, Veterná Bašta Roman Kubíček, Jirka Pešata Pepa Hanibal. Cesty obtížnosti 4+ až 6 UIAA.

HO TATRAN

Höllental, Rakousko David. Za letního počasí vylezeno v sobotu: Des Kessels neue Kleider VII,16 délek, 640m. V neděli: Via Helma VI, 6 délek, 160m.

HO TATRAN

Slnečné skály, Slovensko David, Jana, Terka. Za slunečného počasí v neděli návštěva Slnečných skal u Porúbky.

HO TATRAN

Súlovské skály Jirka Pešata, Tom Zázvorka, Pepa Hanibal. Lezení v sektoru VPN.

HO TATRAN

duben

Helfštýn, Gabrielka Gabo, Dáša. Poslední Duben prolezený v sektorech pod Helfštýnem.

HO TATRAN

Velikonoce v Chorvatsku a Slovinsku Březovjákovi. Skvělé lezecké podmínky na skalách ve Slovinsku a Chorvatsku. Lezeno v oblastech: Črni kal, Rovinj, Limski kanal a Kamenna vrata.

HO TATRAN

Jarní skály na Istrii Kleslovi, Slávikovi, Žralok s Vlaďkou, Jenik s Kateřinou. Skvělé počasí a letní teploty na chorvatském vápenci v oblastech Dvigrad, Ponte Porton, Medveja a Rovinj.

HO TATRAN

březen

Zimní tábor Zelené pleso, Vysoké Tatry 12 osob. Na zimním táboře byly za skvělého počasí lezeny tyto výstupy: pokus o SZ žlab na Malý Kežmarský štít (Pešata - Zázvorka), Led do Malé Zmrzlé doliny (Beňo, Kolek, Kroker, Hanibal, Janovjak), Kolový štít normálkou (Beňo, Kolčo), Baranie rohy normálkou (Hlavica, Kubalík, Kroker, Bartusek, Miczková), 3. led ve Svišťovce (Hanibal, Janovjak, Bartusek, Miczková).

HO TATRAN

Ledové dolinky, Javorová dolina, Vysoké Tatry Adam, Michal. Skvělé počasí na konci sezóny na prvním prahu Ledových dolinek v Čierne Javorové dolině. Dvě délky 40 a 60 m..

HO TATRAN

únor

Ledy Zahrádky a Veverkáč, Vysoké Tatry Gaben, Michal. Rychlovýpad do Tater za fantastickými podmínkami i počasím. Za dopoledne vylezen Veverkáč i Velké Zahrádky.

HO TATRAN

Ledy ve Studených dolinách a dolině Zeleného plesa, Vysoké Tatry Kleslovi, Lisztwanovi, David, Milan Neděla. Prodloužený víkend na tatranských ledech.

HO TATRAN

leden

Široký led, Vysoké Tatry Kleslovi, Jirka Pešata, Gaben, Milan Neděla. Jednodenní lezení na Širokém ledu.

HO TATRAN

ČINNOST ODDÍLU V ROCE 2021

říjen

Vraca, Bulharsko 5x Kleslovi, 3x Březovjákovi, Jeník, Přeceda. Krásné svátky vzniku ČSR strávené nejen ve skalách bulharské Vrace.

HO TATRAN

Jura, Polsko David. Víkend strávený na vápencových věžích v oblastech Mirow a Zborow.

HO TATRAN

Huncovský štít, Vysoké Tatry Kleslovi. Výstup Spišskou cestou 4+ na Huncovský štít. 12 délek, vyborhákované štandy plus několik postupových borháků. Pěkná cesta přímo nad Skalnatým plesem.

HO TATRAN

Adršpach David, Jana, Terka. Dva příjemné podzimní víkendy za sebou strávené v Adršpachu.

HO TATRAN

září

Chata pri Zelenom plese, Vysoké Tatry David. Za krásného letního počasí v sobotu vylezena Jastrabia veža - Smrt vegetariánom 6- (5.délek). V neděli cesta na Slněčnou vežu (předvrchol Čierného štítu) - Lepší pozdě nežli nikdy 7- (6.délek)

HO TATRAN

Šachdarinský hřeben, Jižní Pamír Michal. V dolinách Pamíru vylezeny kopce Vrang 5165 m (1B) a Ovalnyj 5798 m (2B)

HO TATRAN

srpen

Brela, Chorvatsko Březovjákovi. Tradiční sportovně relaxační konec prázdnin u moře. Sportovní a vícedélkové lezení v oblasti Biovoko-Brela.

HO TATRAN

Vtáčnik, Slovensko. David. Poslední srpnový víkend ve vícedélkových cestách na Vtáčniku.

HO TATRAN

Dufourspitze, Švýcarsko Mirek. Výstup na nejvyšší vrchol Švýcarska a druhý nejvyšší vrchol Evropy Dufourspitze. Výstup uskutečněn za ideálního počasí z Monte Rosa Hütte normální výstupovou trasou přes ledovcové plató a západní vrcholový hřeben. Popis výstupu: 1 den: zubačkou z Zermattu na stanici Rotenboden a dále pěšky na chatu Monte Rosa Hütte (2883 m.n.m.). 2 den: výstup na vrchol 4634 m. n. m (cca 1751 metrů převýšení, doba výstupu 5 hodin 30 minut), dále sestup na chatu a zpět ke stanici zubačky a do Zermattu. V rámci přípravy a malé aklimatizace zdolán nejvyšší vrchol Lichtenštejnského knížectví Grauspitze (2599 m.n.m.).

HO TATRAN

Pamír a Pamiroalaj Michal, David. Výstup na Západní vrchol Skobeleva 4986 m na Pamiroalaji a prvovýstup na štít Československých legií 5265 m na Severním Pamíru.

HO TATRAN

červenec

Letní tábor Zelené pleso, Vysoké Tatry 12 osob. Za proměnlivého počasí vylezeny tyto cesty: Východná Žeruchová veža, Puškášovo rebro, V (Beňo - Pešata, Kleslo - Pešata - Kroker - Kleslo), Jastrabia veža, hřebenem, III (Neděla - Nedělová), Kozia kopka, J pilíř, III (Březovják, Bartončíková, Bartončíková).

HO TATRAN

Ötztalské Alpy, Rakousko Mirek, Adam. Tradiční výpad do rakouských Alp, tentokráte do oblasti Ötztálu. V průběhu akce postupně zdolány významné vrcholy v této oblasti: Fluchtkogel (3500 m.n.m.), Dahmanspitze (3397 m.n.m.) a Weißseespitze (3518 m.n.m.). Všechny výstupy uskutečněny z chaty Brandenburger Haus (3277 m.n.m.) - druhé nejvýše položené chaty v rakouských Alpách. Tradičně hodně zdařilá akce.

HO TATRAN

červen

Hissárský hřeben, Pamiroalaj Michal. Výstupy na 2 panenské kopce v dolině Mura (3960 m a 3975 m).

HO TATRAN

květen

Ararat 5165 m, Turecko Michal. Fantastický sjezd na lyžích z biblického Araratu.

HO TATRAN

ČINNOST ODDÍLU V ROCE 2020

prosinec

Poslední slanění a výroční schůze v počtu 27 osob se odehrála Výroční schůze na Severce.

listopad

Godula David, Terka. nedělní výlet na domácí hřiště za relativně příznivých lezeckých podmínek.

HO TATRAN

Branná, Jeseníky Kolčo, Petra. Mixové lezení.

HO TATRAN

říjen

Vysočina David. Víkendové lezení na skalách na Drátníku a u přehrady Vír.

HO TATRAN

září

7 popradských mníchov, Vysoké Tatry Michal, Jenik. Už fakt poslední pokus o nalezení cesty přes všech 7 popradských mnichů na Malé Kopky.

HO TATRAN

Lomnický štít, Vysoké Tatry David. Cesta přes Hokejku VI, 10 délek poctivého lezení v tatranské klasice.

HO TATRAN

Slovenské skály Martin Kolčo, Petra. Pět dní na slovenské straně. Lezení a a poznávání oblastí. Manín , Belá, Prečín, Bosmany.

HO TATRAN

Lomnický štít, Vysoké Tatry Michal, Jenik, Jirka Pešata, Lukáš Kroker. Výstup na Lomničák Birkenmajerovou hranou (III-IV) z Lomnického sedla.

HO TATRAN

Gerlachovský štít, Vysoké Tatry Martina Lavrinčiková, Petr Hlavica, Gabriel Beňo. Za pěkného počasí vylezen Gerlachovský štít 2655m, z Batizovské doliny do Tetmajerového sedla a Martinkou na vrchol.

HO TATRAN

Vtáčnik, Slovensko David. Víkendové lezení ve vícedélkových cestách na Vtáčniku.

HO TATRAN

srpen

Brela, Chorvatsko Březovjákovi.Tradiční sportovně relaxační konec prázdnin u moře. Sportovní a vícedélkové lezení na pevné, neoklouzané skále v oblasti Biovoko-Brela. Výstup na vrch Vošac 1422 m od moře.

HO TATRAN

Sulov, Štramberk Březovjákovi, poslední prázdninový víkend navštíven lom ve Štramberku a Sulovské skály na Slovensku

HO TATRAN

Grossglockner, Meletzki grat, Vysoké Taury, Rakousko Michal, Adam, Tibor, Petr Hlavica. Krásný výstup východní stěnou žebrem Meletzki grat II-III. Další den pokračování na vrchol kvůli počasí neklaplo.

HO TATRAN

Dreveník, Slovensko Michal, Váňa, Andrej. Lezení na skalách u Spišského hradu.

HO TATRAN

Letní tábor Vysoké Tatry - Popradské pleso celkem 20 osob. Poměrně slušná lezecká činnost za skvělého počasí. Volia veža, Puškášova cesta, 6+ (Březovjákovi), Ošarpance, Plškova cesta, 6- (Březovjákovi), Ihla v Ostrve, NOrmálka, 2-3 (Gabo, Martina, Kolčo, Petra, Roman 2x, Jirka, Hanka), Ošarpance, Komín plus hřebenovka na Velký Ošarpanec, 3 (Roman, Kolčo, Petra), Dračí štít, JV hřeben, 3-4 (Michal, Tipo, Lukáš, Jenik), Západný Železný štít, Západní hřeben, 2-3 (Kleslovi, Tipo, Lukáš, Jenik).

HO TATRAN

červenec

Italské Alpy Lukáš Deseyve, Tomáš Kožuch. Tofana di Rozes 3225 m - aklimatizační výstup v Itálii normálkou a za krásného počasí. Vrcholová část i v červenci po zledovaťelém terénu. Cima Ovest 2973 m - lezení o max. obtížnosti 3+, 600m, dlouhý výstup od chaty Auronzo za krásného počasí, minimum lidí. Gran Paradiso 4061 m - ledovcový výstup normálkou od chaty Vittorio Emanuele II. Za velmi hezkého počasí. Lezení v okolí Arca - Val Lomasone, Nago, výborně odjištěné jednodélkové cesty poblíž jezera Lago di Garda. Vylezeny cesty v rozmezí obtížnosti 4 - 5c.

HO TATRAN

Vysoké Taury, Rakousko Adam, Mirek. Během třídenního výpadu do Vysokých Taur za ideálního počasí postupně zdolány Mittlerer Bärenkopf (3358 m.), Breitkopf (3154 m.), Johannisberg (3453 m.) a Hohe Riffl (3338 m.). Perfektní zázemí na chatě Oberwalderhütte ve výšce 2973 m. Tradičně hodně zdařilá akce.

HO TATRAN

Dreveník, Slovensko Březovjákovi. V rámci výletu do Slovenského ráje navštívené travertinové věže v oblasti Dreveník

HO TATRAN

červen

Grosser Priel, Totes gb., Rakousko Kleslovi. Výstup SV pilířem, 3+/jedno místo 4, 8 délek, vyborhákovaná cesta na vápenci.

HO TATRAN

květen

Hrubý kámen Kleslovi, Březovjákovi, Žralok.

HO TATRAN

Bradlo Kleslovi, Březovjákovi, Přeceda, Gaben, Martina.

HO TATRAN

duben

Držková Michal, Přeceda, Robert, Žralok.

HO TATRAN

Jarcovská kula Kleslovi, Březovjákovi.

HO TATRAN

Skalný - Hostýn Kleslovi, Březovjákovi.

HO TATRAN

Havranka, Klenov, Komín Kleslovi, Březovjákovi.

HO TATRAN

Valova skála Kleslovi, Březovjákovi, Adam, Krista.

HO TATRAN

březen

Medůvka Kleslovi. Pokračujeme v jarních výpravách na písky.

HO TATRAN

Čertovy skály nad Hošťálkovou Kleslovi, Březovjákovi. První výprava na jarní písky s opíkáním párků.

HO TATRAN

únor

Horný Grósz, Vysoké Tatry Kolčo s Petrou, Milan Neděla, Gábo, Kikina, a Pitrson. Při posledním únorovém dni byl vylezen Horný Grósz, který byl perfektně natečený. Tak jsme si ho dali hned několikrát.

HO TATRAN

Popradské pleso, Vysoké Tatry David. Za skvělých sněhových podmínek skialpování na Koprovský štít přes Hincovo sedlo a Dračí sedlo na Vysokou.

HO TATRAN

leden

Ledy na Zeleném plese, Vysoké Tatry Michal, Adam, Jenik, Pitrson, Gabo s Martinou, Milan Neděla, Martin Danisz, Martin Kolčo s Petrou. Neplánovaná oddílová akce za jarních teplot na Zeleném plese. Lezeny ledy Medený, Závojový, 1. ve Svišťovce, Nad Vodárnou.

HO TATRAN

ČINNOST ODDÍLU V ROCE 2019

prosinec

Branná, Jeseníky Martin Kolčo s Petrou. Vánoční trénink mixového lezení.

HO TATRAN

listopad

Poslední slanění a výroční schůze v počtu 34 osob se odehrála Výroční schůze v Komorní Lhotce. Tamtéž proběhl nácvik zachycení pádu horolezce házením pneumatiky.

rzijen

Mera peak 6461 m, Himaláje, Nepál Jana Hromková. Trek délka 120 km, celkové převýšení treku 14000 m, výstup normálkou.

HO TATRAN

Podzimní prázdniny v Arcu David. za příjemných letních teplot vylezeny 8délková cesta Giu dalle brande 6b, 6délková cesta Via trento 5a a Via Ferrata na vrchol Monte Casale 1630m ..

HO TATRAN

Vysoké Tatry David. za "tričkových" teplot vylezena Východná Žeruchova veža-Jižním pilierom (III.,V), a vycházka na Rysy.

HO TATRAN

září

Chata pri Zelenom plese, Vysoké Tatry David, Jana. Vylezena Kozia kopka, J pilíř III a zimní výstup na Jahňací štít.

HO TATRAN

Höllental, Raxalpe Jirka Pešata a Láďa Kunik, sektor Wachthüttelturm, krásná cesta Via helma, 7-, 160m a cesta Wochtalkante, obtížnost 5, 120m. Pepa Hanibal a Tomáš Zázvorka (HO Orlová)sektor Wachthüttelturm, cesta Weichtalwichtel, vícedélková klasika za 6+ a 170m. Sektor Blechmauer, cesta KIng Kong Karl, 6+, 130m

HO TATRAN

Lačnovky a Čertovky David, Jana. Víkend na Vsetínských píscích. Za krásného počasí rajbasové lezení na Lačnovských a Čertových skalách.

HO TATRAN

srpen

Kazbek 5033 m, Kavkaz, Gruzie Jana Hromková. Výstup na kavkazskou sopku.

HO TATRAN

Brela, Chorvatsko David, Jana, Terka. Slunná dovolená u moře. Ráno lezení, odpoledne koupání, večer Karlovačkování. Sportovní a vícedélkové lezení na pevné, neoklouzané skále v oblasti Biovoko-Brela. Výstup na kopec Vošac 1422 m od moře.

HO TATRAN

červenec

Alaj, Kyrgyzstán Michal. Prvovýstup na dosud nevylezený kopec Kyzyl Alaj Východní 4370 m severní stěnou a hřebenem.

HO TATRAN

Severní Pamír, Tádžikistán Michal, Lolitka. Prvovýstup novou "Československou cestou" za 3B na vrchol štítu Běleckého 6050 m. První výstup na štít po 56 letech.

HO TATRAN

červenec

Kavkaz, Rusko Michal, David, Petr, Gabo. Výstup na sedlo Irik SUbaši Verchnyj 2A 3820 m, vrchol Čatkara 3914 m 1B, Elbrus 5642 m, Itkolbaši 3541 m 1B, Čeget 3440 m. Plus trek severním Přielbrusím.

HO TATRAN

Jehla v Ostrvě, Vysoké Tatry Michal, Váňa. Výstup klasickou cestou na jehlu v Ostrvě.

červen

Alaj, Kyrgyzstán Michal, Andrej, Domiš, Martin. Výstup na štít 4760 m v hlavním hřebeni Alaje.

HO TATRAN

Zillertalské Alpy, Rakousko Adam, Mirek. Výstup na vrcholy Furtschagelkopf 2603 m, Schönbichlerhorn 3134 m a Grosser Mösseler 3480 m.

HO TATRAN

květen

Otvírání skal, Krakowsko-Częstochowska Jura 29 lidí + 2 čekatelky. Víkendové zpočátku zamračené ve většině času však sluncem provoněné lezení ve vápencových skalách se stylovém horolezeckém ubytování (hostel, lezecký obchod, boulderovka, restaurace a bar v jednom). V pátek vylezeny cesty ve Skalach Sulmówskich a boulderování na hotelové stěně. V sobotu lezení u skalní ploty Młynarze v Górach Zborów. V neděli pak plotna Turnia nad Garażem v Skałach Rzędkowickich. Cesty dlouhé 6-30 m, obtížnosti III. až VII+ (dle převodu z polské stupnice), čekatelky ještě výš. Čtyřčlenné cyklistické družstvo pak zaútočilo na několikakilometrové krásně přehledné cesty. Skály místy hladké ale vzhledem k 2-hodinovému dojezdu z našeho kraje a tamnímu nahuštění skalních oblastí, to stojí za jednodenní i vícedenní návštěvu

HO TATRAN

Yala peak 5570 m, Himaláje, Nepál Michal, Tomáš Kožuch, výstup na jeden z otevřených vrcholů nepálského Himaláje

HO TATRAN

duben

Velikonoce v Paklenici v Chorvatsku David, Jana, Terka lezení sportovek v oblastech Malá Paklenica a Vaganac, turistika a vícedélky Velebitaški 6a+ (11 délek) a Mosorački 6a (10 délek)

HO TATRAN

Velikonoce na Vtáčniku Kleslovi, Slávikovi, Domiškovi. Lezení v sektoru Sekaniny.

HO TATRAN

Držková Michal a David, každý s panímámou a juniorkou. Klasické lezení na jarních píscích

HO TATRAN

březen

Zimní tábor Bilíkova chata, Vysoké Tatry 18 lidí. Sobotní slunečno-vichřicové počasí zakončené prosluněnou nedělí v Malé a Velké Studené dolině. Ledové lezení na Slnečná zákruta (Martin K., Jirka P., Robo, Martin D., Maty D., Milič přeceda), skialpy na Téryho chatu (David B., Jeňas), trail mezi Malou a Velkou Studenou dolinou (Barča M., Míša B.), trek ve vánici na Zbojnickou chatu (Žralok, Jana H., Bob), sjezdové lyžování (Slávikovic klan), lavinový výcvik pod Veverkáčem (skoro všici), skialpy Generálny žlab nad Zbojnickou chatou (David B., Jeňas)

Ledové dolinky, Vysoké Tatry Michal, Adam. Neúspěšný pokus v měkkém ledu do Ledových dolinek.

HO TATRAN

únor

Vysoké Tatry, Popradské pleso Martin Kolčo, Gabriel Beňo. Za pěkného počasí lezen Super Banán V., ale dolez na Tupou byl za vichru a burácejícícho větru.

HO TATRAN

leden

Vysoké Tatry, Velká studená dolina Milan Neděla, Martin Danisz, Martin Kolčo, Gabriel Beňo. V sobotu lezen Veverkův led a nad ledem Sylvestrovské Blues V., v něděli lezené Velké Zahrádky, které neoplývaly zrovna kvalitním ledem.

HO TATRAN

Vysoké Tatry, Dolina Zeleného plesa Michal, Váňa, David, Robert, Pitrson, Martina. Víkendové lezení ledů u Zeleného plesa.

HO TATRAN

Margherita 5109 m, Rwenzori, Uganda Michal, Tipo. Výstup na nejvyšší horu Ugandy a Konga, ledovcovou Margheritu.

HO TATRAN

ČINNOST ODDÍLU V ROCE 2018

prosinec

Vysoké Tatry, Vysoká 2560 m Tomáš Zavel a Gabriel Beňo. První den výstup žlabem na Dračí kopky, druhý den devíti hodinový okruh - výstup z Popradského plesa přes Zlomiska na Vysokou, sestup přes Kohutik na chatu pod Rysmi a na Popradské pleso. Oba dny slunečné a lehce mrazivé.

HO TATRAN

listopad

Poslední slanění a výroční schůze cca 40 osob - v těch absencích a příchodech se už nedalo vyznat.

říjen

Höllental, Rakousko sobota - Brunnerweg 5- pokračování Stadelwandgrat, celkem 17 délek, neděle - klasika z roku 1932 Blechmauer (první tři délky Absurdistan) 6+, 7 délek ostré klasifikace

HO TATRAN

září

Alai, Kyrgyzstán Michal, Pašík, Petr Hlavica. Prvovýstupy na vrcholy Zor Kumtor (4620 m) a Štít 100 let Československa (4862 m) v krásném počasí babího léta na Alaji.

HO TATRAN

Grossglockner, Rakousko Lukáš Deseyve, Tomáš Kožuch. Výstup na Grossglockner (3798m) přes hřeben Stüdlgrat. Pěkné lezení na nepřelidněné cestě za teplého a slunečného počasí. Sestup normálkou přes chatu Erzherzog Johann Hütte.

HO TATRAN

Vysoké Tatry David. V sobotu po dešti vylezena Východná žeruchova veža pilířem, III,V V neděli vylezena cesta na Slněčnou vežu (předvrchol Čierného štítu) Lepší pozdě než nikdy 7-

HO TATRAN

Valova skála David, Michal, Váňa, Andula. Zacvičování malé horolezkyně u Vsetína.

Hindúkuš, Afghánistán Michal, Domiš. Karpošte Yaki 5698 m jako cena útěchy v afghánských horách.

HO TATRAN

srpen

Peilstein, Höllental David B. King Kong 6+, 7 délek

HO TATRAN

Letní tábor Zelené pleso 23 osob. Střídavě slunečný a upršený víkend na Zeleném plese. Kozí kopka (Koutem V - Lisztwanovi, Puškášův pilíř III - Březovják, Deseyve, Kožuch), Čierny štít (Puškášův pilíř V - Lisztwanovi, Březovják, Deseyve, Kožuch)

HO TATRAN

Zanskarský Himaláj, Indie Michal, Tipo. Výstup na Kangyatse II 6234 m a Stok Kangri 6140 m v Ladakhu.

HO TATRAN

Valova skála Michal, David. Odpoledne na nově zrekultivované Valovce u Vsetína.

HO TATRAN

červenec

Paní skála u Želivi, nad vodní nádži VřesníkGaben a Míša Beňovi. Pěkná pevná skála v pěkném prostředí s možností lezení rúzných obtížností. Odjištěna borháky s možností použití i svého dojištění.

HO TATRAN

Ťažký štít, Vysoká, Vysoké Tatry Lukáš Deseyve. Nástup kolem chaty pod Rysmi přes sedlo Váha na lavicu Vysoké. Z lavice výstup nejdříve na Ťažký štít, zpět na lavicu a výstup na Vysokou. Sestup Zlomiskovou dolinou.Výstup na vrchol MEstia 4086 m v dolině Lekzyr.

HO TATRAN

Kavkaz, Gruzie Michal. Výstup na vrchol MEstia 4086 m v dolině Lekzyr.

HO TATRAN

červen

Gissárský hřeben a Fanské hory, Tádžikistán Michal, Kosťa. Výstup na Velký Igizak (3930 m, 1B) a Kulaj Džavonon (3900 m, 2A) v Gissárském hřebeni a na Energii (5120 m, 2B) ve Fankách.

HO TATRAN

květen

Bílé Kordillery, Peru Michal David. Výstup na Ishincu 5530 m a Urus Este 5320 m. Pokus o vrchol Copa 6190 m ukončen 5600 m vysoko .

HO TATRAN

Otvírání skal Porúbka rekordních 39 osob v kempu Slnečné skaly.

HO TATRAN

duben

Ďurďové Michal, Vaňka, David, Tipo. Průzkum nové slepencové oblasti Ďurďové u Pružiny.

HO TATRAN

Moldoveanu, Fagaraš Michal. Zimní výstup na nejvyšší vrchol Rumunska ze severu z doliny Viştei.

HO TATRAN

Höllental David. Daham is Daham, 7+, 16 délek.

HO TATRAN

Ledy v kotlině Saraţii, Fagaraš Gabo, Tibor, Martin, Michal. Za jarního počasí i teplot lezení druhého ledu kaskády Saraţii.

HO TATRAN

březen

První led ve Svišťovce, Vysoké Tatry Michal, Tibor, Robert, Váňa. Lezení úplně ale úplně prvního ledu ve Svišťovce. 55 m, WI2-3.

HO TATRAN

Zimní tábor Popradské pleso, Vysoké Tatry 25 osob. Vylezeno mimo jiné: Filmárský žlab, led (Kleslo, Majer, Březovják, Kožuch, Černý, Michna, Heczko), Vysoká centrálním žlabem (Kleslo, Majer, Michna, Březovják, Kožuch), Tupá - Gálfyho žebro III (Beňo, Kolek, Janovják), Rysy (Hromková, Heczko, Bobek, Zemaník, Bartusek), Predná bašta J hřeben (Kubalík, Danisz, Pešata), Satan červeným žlabem (Michna, Zemaník, Heczko)

HO TATRAN

Bielovodská dolina, Vysoké Tatry V rámci soustředění na zimní tábor byly vylezeny ledy Mrozek a Adin úsměv - Jirka Pešata, Martin Danisz, Robert Janovjak, A v polských tatrách u Morskieho oka v prahu Dolinky za Mnichem vylezen Kurtikuv kuloár WI3-4/III, Gabriel Beňo, Martin Kolčo.

HO TATRAN

únor

Velká Studená dolina, Vysoké Tatry Martin Kolčo, Libor Przybyla, Kristýna a Gabriel Beňovi. Lezeny krásně natečené Velké a Malé zahrádky..

HO TATRAN

Kilimandžáro, Tanzanie Michal. Přechod Kiba cestou Western breach.

HO TATRAN

leden

Nógrád, Vysoké Tatry Honza Michna, David B. Jendodenní výpad na ledy do Čierne Javorové doliny.

HO TATRAN

Široký led, Vysoké Tatry Michal, Tibor. Jendodenní výpad na ledy do Velké studené doliny.

HO TATRAN

ČINNOST ODDÍLU V ROCE 2017

prosinec

Višňové DryTool sektor Dračia diera. Martin Kolčo, Robert Janovjak, Gabriel Beňo, Martin Danisz. Seznámení se s jiným stylem lezení, za doprovodu hekání lezců, skřípění cepínů a maček.

HO TATRAN

listopad

Poslední slanění a výroční schůze 40 osob se sešlo k tradiční oslavě sezóny, tentokrát na chatě Sněžná v Beskydech.

říjen

Podzimní prázdniny v Arcu, David Za příjemných letních teplot lezení v italském Arcu o podzimních prázdninách. Šestidélková cesta Adonis VI+ a sportovky v oblasti Belvedere a Corno Di Bo

HO TATRAN

Himlung 7126 m, Himaláje Michal, Martin, Domiš. První český výstup na himalájský štít.

HO TATRAN

Babí léto ve Wachau David.Luxusní lezení ve vinařské oblasti Rakouska Wachau. Vícedélkové cesty na věžích Civetta a Wand jenseits.

HO TATRAN

Vysoké Tatry Honza Michna a David Březovják, Malý Ošarpanec - Plškova cesta VI-, Galéria Ostrvy - Júlová cesta V+

HO TATRAN

září

Vysoké Tatry Zlomisková dolina, V mracích a větru přelezen přes Zlomiskovou vežu Dračí hřeben II.-III. Gaben, Tomáš Zevel, Robert Janovjak, Ludvík

HO TATRAN

srpen

Porúbka Gaben-Miša Beňovi, Jirka –Hanka Pešatovi, Pitrson, Martina Š., Barča M., Martin K.

Javorina - Ledový štít - Smokovec, Vysoké Tatry David, Michal, Andrej. Ráno start ve 4,00 z Tatranské Javoriny, nástup do Suché doliny, vylezena cesta Pravý pilíř severní stěny (III-IV), 13 délek, sestup přes Ledového koně na Téryho chatu a ve 20,30 příchod do Starého Smokovce.

HO TATRAN

Letní tábor Zbojnícka chata, Vysoké Tatry 19 osob. Vylezeno J stěna Javorového štítu, cesta Kele-Šuna obt. V (Beňo - Kolek), J stěna Ostrého štítu, cesta Häberlein obt. IV (Beňo - Kolek) a Strelecká veža, Levý pilíř obt IV (Březovják - Majer, Kleslo - Danisz - Slávik).

HO TATRAN

Rumanův štít, Vysoké Tatry Michal, David, Tibor. Vylezen Levý (III) i Pravý (IV) pilíř v JZ stěně Rumanova štítu.

HO TATRAN

červenec

Vysoké Tatry Gaben, Martin Kolčo. Vylezeny cesty - Cesta přes knihu V. sestup přes Žeruchový hřeben a Kozí štít, a cesta Přes jižní pilíř III. V.

HO TATRAN

Vysoké Tatry David. První den vylezena Vysoká a přes sedlo Kohutik na Rysy, druhý den přes Tupou vylezena hřebenem Končistá (II-III).

HO TATRAN

Vysoké Tatry Honza Michna a Michal Heczko. Strelecká veža - Pravým pilierom V

HO TATRAN

Walliské Alpy Honza Michna. Přechod čtyřtisícovek: Breithorn-Pollux-Castor-Felikhorn

HO TATRAN

Archyz, Kavkaz, Rusko Michal, David, Adam. Výstup na vrcholy Naděžda 3350 m, Ak Ajry 4200 m, Sofia (východní vrchol) 3590 m a Archyzskych spasatelej 4280 m. Krásné počasí na západním Kavkaze.

HO TATRAN

Gezart, Alaj, Kyrgyzstán Michal, David. Výstup na vrchol Gezart 4935 m v pohoří Pamiroalai.

HO TATRAN

červen

Porúbka Martin- Maty D., Gaben-Kiki B., Ludvík

HO TATRAN

květen

Plevník Drienové Horký den na Vápně zakončen piknikem. Gaben-Miša Beňovi, Milan-Pavla Nedělovi, Jirka-Hanka Pešatovi, Barča Milátová-Matin Kolčo, Martin-Matyáš Daniszovi.

HO TATRAN

Mont Blanc, Alpy Pitrson. Za skvělého počasí vylezen Mont Blanc cestou přes Bossonský ledopád. Michal a David došli na lyžích do Col du DOme (4300 m) a sjeli dolů Normálku na Blanc.

HO TATRAN

Frankenjura, Německo Martin Kolčo, Bára Milatová. Sedmi denní výjezd do Německé Frankenjury. Hotelové spaní pod převisem. Za super podmínek vylezeno 26 cest 4-8 UIAA . Nejtěžší přelezená cesta Schweine Im Weltall aneb Prasata ve vesmíru za 8 UIAA.

HO TATRAN

duben

Potštát, Horní skály Otvírání skalkové sezony. Gaben-Míša Beňovi, Milan-Pavla Nedělovi, Jirka-Hanka Pešatovi, Barča Milatová-Martin Kolčo.

HO TATRAN

Wachau, Rakósko David Bé. Za krásného jarního počasí 1. máje lezení ve vinařské oblasti Rakouska Wachau. Vícedélkové cesty na věžích Civetta a Wand jenseits.

HO TATRAN

Otvírání skal, Slanské vrchy Kleslovi, Slávikovi, Daniszovi, Březovjákovi, Ludvik, Pašík The Original. Lezení v oblastech Zámutov a Bodoň (andezit), splutí části řeky Topla a výlet po Slanských vrších až na maďarské hranice a tokajské vinné sklepy.

HO TATRAN

Grossvenediger 3666 m, Vysoké Taury Honza Michna. Dvoudenní výstup na vrchol přes Neue Prager Hütte.

HO TATRAN

Lačnovské skály Kleslovi, Lisztwanovi. Zahájení skalkařské sezóny na vyhřátých píscích Vsetínska.

HO TATRAN

březen

Vysoké Tatry, Čierna Javorová dolina Gaben, Michal. Žlab do Magurské lávky v masivu Ledových věží, obt. IV. 4 délky ledu, 4 délky ledovo sněhového žlebu. Lehký sestup přes Suchou dolinu.

HO TATRAN

Vysoké Tatry, Velká Studená dolina Milan Neděla, Jirka Pešata, Martin Kolčo, Gaben. Spontánní ledo výpad na Veverkův a Slavkovský led.

HO TATRAN

Zimní tábor, Zelené pleso, Vysoké Tatry 16 osob. Vylezen první led ve Svišťovce, obě větve plus boční ledík (Gabo, Jura P., Milan a Kuba Nedělovi, Pepa), Sev. žlab na Žeruchové veže (FK2167, II-III, Kleslo, Zuber, Kožuch), Baranie Rohy (Zuber, Kožuch), Led v Kozím štítě (Beňo, Kleslo), jinak VHT a skialpy.

HO TATRAN

Vysoké Tatry, Bielovodská dolina Jirka Pešata, Milan a Kuba Nedělovi, Miša a Gabo Beňovi. V rámci před táborového soustředění vylezeny Mrozekov led a Adin úsmev. Ledolezení v teple v tričku na sluníčku.

HO TATRAN

únor

Vysoké Tatry, Velká Studená dolina Milan Neděla, Jirka Pešata, Gaben+Miša+Kiki Beňovi, Ludvík W, Martin Danisz, Martin Kolčo. Vylezeny ledy Veverkův, Žlutý, Malé a Velké zahrádky.

HO TATRAN

Ledová stěna Vír Milan + Pavla Nedělovi, Jirka Pešata, Gaben. Svižné ledolezení ve Víru ledu.

HO TATRAN

Brnčala a Zámka, Vysoké Tatry Michal, Adam, David. Lezení ledů ve Svišťovce (všechny 3), Širokého, v Zákrutě a Malých Zahrádek.

HO TATRAN

leden

Bratislavský led, Vysoké Tatry Honza Michna, Michal Heczko. III/5, 3 dĺžky

HO TATRAN

Labský vodopád, Krkonoše Honza Michna

HO TATRAN

Hlinská dolina, Vysoké Tatry Honza Michnik, Gaben. Za ideálních podmínek krásný skialp a vylezen Druhý led do Velkých zahrádek a led Do Gajerové lávky

HO TATRAN

Javorová a Bielovodská dolina, Vysoké Tatry Gaben, Michal, Andrej. První den pochodové cvičení do Čierne Bielovodské doliny na led Nograd (WI3, 2 délky), druhý den vylezen Led na Malou Tisovku (WI5, 5 délek).

HO TATRAN

ČINNOST ODDÍLU V ROCE 2016

prosinec

Štrbský štít, Vysoké Tatry Lukáš D., Tomáš K., Marek Z. Výstup za špatného počasí žlabem od Capieho plesa na Štrbský štít.

HO TATRAN

listopad

Výroční schůze na Slavíči 41 osob.

HO TATRAN

říjen

Arco Březovjákovi. Podzimní výpad za teplem do Arca. Lezeny jednodélky v oblasti Belveder, 5. délková cesta P.C. Le Ali-6a a 7. délková cetsa Ape Maia-6b.

HO TATRAN

Pálava Březovjákovi, Zevelovi. Vylezeny krásné vícedélkové klasické V. z 20tých let.

HO TATRAN

Predhorie Jirka Pešata, Pepa Hanibal, Ludvík.

HO TATRAN

Příslop, Beskydy Gabo, Ludvik. Babí léto na dalším Příslopském sektoru, lezení bylo až po částečném vyřezání skal z porostu :-)

HO TATRAN

září

Sarykolský hřeben, Východní Pamír, Tádžikistán Michal, Tibor, Andrej. Na konci září a začátkem října se podařil prvovýstup v nepřístupné pohraniční zóně s Čínou na vrchol Karasak 5747 m, obtížnost výstupu přiblžně jako Elbrus (Michal).

HO TATRAN

Břestecká skála, Chřiby Kleslovi, Slávikovi. Lezení na podzimních pískovcích nedaleko Velehradu.

HO TATRAN

Vysoké Tatry Honza Michna. Malý ľadový štít - Cesta k slnku V, Široká veža - Motykova cesta V, Žltá stěna - Korosadowiczova cesta V

HO TATRAN

Kazbek, Gruzie Michal. Potřetí na Kazbek 5033 m.

HO TATRAN

Malé Karpaty David a Jana B., Kršlenica - sektor Pes Filipes, Blázon-sektory Venuša, Venuša špáry, Anjelska veža Víkendové lezení na pevném neoklouzaném vápně na jihu Slovenska

HO TATRAN

Wachau David a Jana B., Víkendové lezení ve vinařské oblast Wachau v Rakousku. nezapomenutelné zážitky s jištěním s hrozovým vínem v ruce... Krásné, dlouhé, neoklouzané sportovní cesty jedno i vícedélky. Oblasti - Weissenkirchen a Dürnstein

HO TATRAN

Příslop, Beskydy Gaben+Kiki Beňovi, Martin+Maty Daniszovi, Ludvík W. Lezaní v lesním úkrytu před sluncem, drobné zahradní náčiní na čištění skály přišlo vhod.

HO TATRAN

srpen

Štramberk Gaben + Míša Beňovi. Slunečný lezecký výpad na vápenec.

HO TATRAN

Jižní Čechy Gaben+Miša+Kiki Beňovi, Jihočeské lezení na skalkách u hradu Choustník a v Modrém lomu u Tábora.

HO TATRAN

Davidův sprint, Vysoké Tatry David Bé. Za krásného letního víkendu vylezeny v sobotu nové vynýtované cesty v Ostrvě - Júlová 5+, Májová 7-, Júnová 7 a v neděli klasika na Malý Kežmarský štít Weberovka 6 po Nemecký žebřík 10 délek.

HO TATRAN

Letní horolezecký tábor Vysoké Tatry, Téryho chata 15 osob. Fantastické počasí umožnilo pěkné výstupy: Mačacia veža, Pravé rebro J stěny, III (družstva Kleslo-Slávik-Kožuch, Hanibal-Deseyve, Wiejovski-Bochníček těsně pod vrchol), Malý Ladový štít, Cesta k slnku, V (Kleslo-Hanibal-Slávik), Malý Ladový štít normálkou ze Sedielka (Janovjak-Štvrtňová-Celtová), Ladový štít přes koně, II (Deseyve-Kožuch), Baranie rohy normálkou z Baraního sedla (3x Beňovi).

HO TATRAN

červenec

Gabrielka Milan Neděla, Jirka+Hanka+Michal Pešatovi,Gaben+Miša Beňovi, Martin Danisz. další z výpadů do lomové arény.

HO TATRAN

Kružberk Martin Danisz, Kiki+Gaben Beňovi. Letní lezení jak na rozpáleném pekáči.

HO TATRAN

Ataj, Mongolsko Michal. V centrálním Mongolském Ataji zdolán vrchol Malčin 4050m a nejvyšší vrchol Mongolska Chujten 4374 m

HO TATRAN

Cordillera Blanca, Peru Honza Michna. Zdolány vrcholy Pisco 5760 m a Tocllaraju 6032m

HO TATRAN

Velická dolina, Vysoké Tatry Michal, Vaňka. Velká Granátová veža Rebrom steny III, Velický zub Jubilejná cesta IV.

HO TATRAN

červen

Horolezecký tábor ve Svanetii, Gruzie Michal, Gabo, Martin, Pašík, Luboš. Vylezen Donguz Orun novou cestou v jižní stěně 2A a výstup na Bodorku překazilo špatné počasí.

HO TATRAN

Arco Lukáš Deseyve, Lucie Tchýrová. Vylezeny perfektně odjištěné jednodélkové cesty o obtížnosti 3 až 5b. V oblasti Val Lomasone lezení ve výborné skále v oblasti Massone šlo o hodně olezený a uklouzaný hnus.

HO TATRAN

Mont Blanc, Alpy Michal, Tibor, Vaňka, Pitrson, Montgomery, Martina Š., Robert J. Výstup na Mont Blanc přes Bossonský ledovec. Tipo a Montgomery stáli na vrcholu (blaha).

HO TATRAN

květen

Cordillera Blanca a Huayhuash, Peru Michal, Domiš, Kosťa. Zdolány vrcholy Ishinca 5530 m (travers, PD) a Pisco 5760 m (Z hřeben, PD)

HO TATRAN

Otvírání skal, Poghaus, Slovensko nepříznivé počasí poznamenalo sportovní výkony. 28 osob. Štiavnické vrchy, Poghaus, Hron, Banská Štiavnica a Kremnica.

HO TATRAN

Vtáčnik, Slovensko Březovjákovi. Víkendové lezení ve vícedélkových cestách na Vtáčniku.

HO TATRAN

Istrie, Chorvatsko Michal, Tipo, Andrej. Víkendové lezení v oblastech Dvigrad a Rovinj. Podařil se zářez za 6b (VII).

HO TATRAN

duben

Malé Karpaty, Slovensko Kleslovi, Slávikovi. Víkendové lezení v oblastech Kršlenica a Korlátko.

HO TATRAN

Porúbka, Slovensko Kleslovi, Lisztwanovi. Odpolední lezení na Slnečných skalách u Rajeckých Teplic.

HO TATRAN

Bodoň, Slovensko Michal, Vaňka. Jednodenní lezení na andezitu nedaleko Prešova.

HO TATRAN

Satan, Vysoké Tatry Lukáš Deseyve. Sólo výstup z Mlynické doliny na Satana. Pěkné počasí, měkký sníh.

HO TATRAN

Štramberk David a Jana. Zahájení skalkařské sezóny na vápně Štramberka.

HO TATRAN

Šašov lad, Velká Studená dolina, Vysoké Tatry Michal, David, Vaňka. Ukončení ledové sezóny na dvoudélkovém ledu v Královském žlabu.

HO TATRAN

březen

Zimní tábor, Velká Studená dolina, Vysoké Tatry 23 osob. Za proměnlivého počasí vylezeny cesty Motykův Komín v J stěně Javorového štítu (IV) - Gabo, Martin, Honza Zemaník a stejné trio vylezlo v Trojúhelníku Slavkovské veže Trio Syncro. Ludvík, Jana H. a Robert B. vyšli na Svišťový štít pěšky a Březovjákovi na lyžích.

HO TATRAN

únor

Velická dolina, Vysoké Tatry Gabo, Milan Neděla. Za pěkného počasí vylezeny ledy Orlin a Sopel.

HO TATRAN

leden

Zamkovského chata, Vysoké Tatry Jana a David. Velké Zahrádky (prvá délka), Malé Zahrádky, Slunečná zákruta lavý lad, a 2 varianty v pravém ladu. sluníčko a lezení v mikině:-)

HO TATRAN

Zelené pleso, Vysoké Tatry Gabo, Jana a David, Milan Neděla, Ludvík a Jirka Pešata. Ledy do Malej Zmrzlej doliny, II. a III. led ve Svišťovce a pokus o Baraně rohy, po pas ve sněhu.

HO TATRAN

Modrý led, Ďumbier, Nízké Tatry Michal, Ludvik, Tipo, Montgomery, Březovjákovi, Andrej, Pitrson, Jirka Pešata, Matěj a Milan Nedělovi, David Navrátil, Martin Danisz, Pašík Original, Pašík Neoriginál, Tomáš Zevel. Kromě VHT na Chopok byl vylezen Modrý led v severní stěně Ďumbieru (III/35m).

HO TATRAN

ČINNOST ODDÍLU V ROCE 2015

prosinec

Noc na Velkém Rozsutci, Malá Fatra nejdřív vznikne nadšení z dobrého nápadu, pak uskutečnění a návrat domu. V roce 2016 přeji všem dobré nápady, třeba jen malé a zdravý návrat domů. Mr. Pitrson.

HO TATRAN

Vánoční svátky na Popradském plese, Vysoké Tatry Jana a David, za rozmanitých povětrnostních podmínek vylezen Satan Červeným žlabem přes 4 skalnaté prahy, sestup Satanovým žlabem, Gálfyho pilíř na Tupou III a turisticky Koprovský štít.

HO TATRAN

Velká Studená dolina, Vysoké Tatry Honza Zemaník, Gaben. Strelecká Veža - Levý Pilíř IV, výstup žlabem na Východnou Slavkovskou vežu. Zimní lezení v podzimním jaru s nádechem léta.

HO TATRAN

Ostrá veža, Vysoké Tatry Honza Michna a Michal Heczko, kombinace Maczkovy cesty a Poľské cesty, IV

HO TATRAN

Advent na Popradském plese, Vysoké Tatry 18 osob, lezen led v Patrii, Polská cesta na Ostrvu. Krásné inverzní teplé počasí.

Slavkovská kopa, Vysoké Tatry Martin, Honza Z., Gaben. Z dolinky na Vareškovým plesem vylezeny cesty - Dáma s peřovkou M4, cestu Středem trojúhelníka po první délce byla narovnána přes skalní stupně a věžičky na M4.

HO TATRAN

říjen

Sulov, Vtáčnik Březovjákovi. Sulov a úžasné lezení 3delkových cest na Vtáčníku obtížnost V až VII-. Vše za krásného letního počasí.

HO TATRAN

Zavírání skal Březovjákovi, Lisztwanovi. Za krásného podzimního počasí lezeny cesty 4-7 UIAA na Skalce u Trenčína a Kamenných vratech. Večer relax v termálních bazénech.

HO TATRAN

Skály na Hvaru Kleslovi, Slávikovi. Za ještě letních teplot lezení v oblastech Velika Stiniva a Stračine na středodalmatském ostrově Hvar.

HO TATRAN

září

Lomnický štít, Vysoké Tatry Honza Michna, Michal Heczko. Výstup v retro stylu Jordánkou.

HO TATRAN

Wildspitze, Ötztalské Alpy Ludvík, Kuba a Milan Nedělovi, Gaben. Výstup do sedla Mitterkarjoch pravým výstupovým žlabem, na Wildspitze pak severní stěnou přes severní vrchol po hřebeni na jižní ke kříži.

HO TATRAN

Centrální Tian Shan, Kyrgyzstán Michal, Tipo, Domiš. V západní části hřebene Terskey Alatau byly vylezeny prvovýstupy na vrcholy Kara Koo 4289 m, Ak Baši 4610 m a těsně nedolezen vrchol 4399 m (100 m pod vrchol).

HO TATRAN

Dom, Walliské Alpy, Švýcarsko Tomáš Černý, Marek Zuber. Výstup po ledovci do sedla Festijoch a poté přímo po hřebeni Festigrat až na vrchol. Sestup normálkou.

HO TATRAN

Velká Dračí hlava, Vysoké Tatry Březovjákovi. Východná stěna Velká dračí hlava, V.

HO TATRAN

srpen

Julské Alpy Kleslovi, Lisztwanovi. Víkend na chatě Koča na Gozdu. Vylezena cesta Severni raz IV na Malou MOjstrovku

HO TATRAN

Vysoké Tatry Gabo, Kiki, Ludvik, Martin. Žltá stěna - 2169 m - Korosadowiczova cesta (V), sestup ze štrbiny za Žltou stenou. Ľadový štít - 2627 m - Grószova cesta (III) , sestup SV hřebenem s pověsně exponovaným tzv. Ľadovým kônom do Ľadovej priehyby (I).

HO TATRAN

Vysoké Tatry Jana, David. Široká veža Čerešňový pilier V+, Javorový štít Keleho pilier V.

HO TATRAN

Brela, Chorvatsko Jana, David. Lezecko, turisticko relaxační pobyt na Brele. Lezeny dvoj a třídélky na pevné, ostré a neoklouzané vápencové skále do obtížnosti 6b+. Výstup na vrchol Vošac 1422m.

HO TATRAN

Kalamárka Jana, David. Krásné lezení na pevné andezitové skále ve středním Slovensku poblíž Detvy.

HO TATRAN

Letní Vysoké Tatry 16 osob. Vylezeny cesty Jižní žebro III na Volovku, Häberlein IV na Žabáka, Východní hřeben III na Žabáka. V neděli pokusy o cesty v Ostrvě za VI a VII.

HO TATRAN

Horolezecký tábor Centrální Kavkaz Michal, Adam, Martin, Pašík. Sakašil 4119 m V hřeben 1B (Adam, Pašík), Baksan 3545 m S hřeben 1B (Michal, Martin), Elbrus 5642 m (všichni), Elbrus V vrchol 5621 m (Adam), nedolezeny vrcholy Terskolak a Sakašil severním hřebenem.

HO TATRAN

Jungfrau, Bernské Alpy Mirek Čulík. Výstup na 3. nejvyšší vrchol Bernských Alp Jungfrau (4158 m.n.m.) normální výstupovou trasou přes Rottalsattel. Výstup z chaty Mönschjoch hütte, nástup v 3:40 hod, vrchol dosažen v 8 hod., sestup stejnou trasou.

HO TATRAN

Žlutá stena, Vysoké Tatry Jana a David. Chroustova cesta V+ varianta převislý komín VI, Korosadowiczova cesta V.

HO TATRAN

Batizovský štít, Vysoké Tatry Jana a David. Kutyho platne V.

HO TATRAN

červenec

Chorvatsko Kleslovi, Slávikovi. Lezení ve sklaních oblastech Radetina greda a Debarski kukovi.

HO TATRAN

Batizovský štít, Vysoké Tatry Jana Bř., Blanka. Puškášova cesta IV.

HO TATRAN

Mont Blanc, Alpy Michal Heczko. Výstup na Mont Blanc.

HO TATRAN

Muztagh Ata 7545m, Pamír, Čína Michal. Výstup na 3. nejvyšší vrchol Pamíru.

HO TATRAN

červen

Fanské hory, Tádžikistán Michal. Výstup na Malou Ganzu 4956 m.

HO TATRAN

Čierny štít, Vysoké Tatry Honza Michna a Michal Heczko. Puškášov pilier IV.

HO TATRAN

Súlov přeceda, Pitrson, Petr Kulhavý. Na pokrájí lesa je vidět malá stezka,vede až ke skalám, které budeme zdolávat. Už pohled na ně, mrazí nás záda, ze strachu ? ,ne? , ale z té krásy. z těch skalních tvaru a tak jsme ten náš den nazvali, Súľovská poezie a proč taky ne.

HO TATRAN

Mont Blanc, Alpy David, Michnik, Lukáš Deseyve, Pitrson, Petr Kulhavý, Robert Bobek, Jana Hromková. Skály jsou zde stejně dlouho jako hory. Obojí se dobývá, někdo za komerčním účelem a někdo jako já za účelem zapomenou na všechny starosti a mít na dlani tu krásu co nám nabízí příroda. Dne 4.6 v ranních hodinách spatřili tu krásu nahoře napsaní.

HO TATRAN

květen

Cordillera Real a Occidental, Bolívie Michal, Tibor, Andrej. Za skvělého počasí vylezeny kopce Chacaltaya 5395 m, Huayna Potosí 6088 m a Sajama 6542 m.

HO TATRAN

Otvírání skal Račí údolí, Rychlebské hory celkem 36 osob. Krásné jarní počasí nás zastihlo na skalách v Račím údolí, na Čertových kazatelnách, na Čertových skalách u Jeseníku, na Vysokém kameni a na Liščí skále nad Travnou.

HO TATRAN

duben

Velká Studená dolina, Vysoké Tatry Honza Michna, Ludva, Gaben. Za doprovodu bičujícího větru a sněhu, vylezeny cesty z Dolinky nad Vareškovým plesem: Havraní vlasy M5- s dolezovým variantem na Velkou Vareškovou strážnici a Komín M5 vylezen do (pro nás sestupového) Levého žlabu.

HO TATRAN

Gerlachovský štít, Vysoké Tatry Honza Michna, Michal Heczko. výstup Krčmářovým žlabem, sestup Batizovskou próbou

HO TATRAN

Vysoký Atlas, Maroko Michal. Vylezeny výstupy Diagonal Gully na Tazahart (3980 m, III), Hřebenová trasa na Imousser (4010 m, III), S hřeben na Biiguinoussenne (4002 m, II) plus VHT trasy na jiné kopce.

HO TATRAN

Lačnovské skály Michal, Tipo.

Potštátské skály 3x Kleslovi, 2x Březovjákovi, 2x Nedělovi.

březen

Kačací Mních, Vysoké Tatry Gaben, Honza Michna. Za dobrých zimních podmínek vylezena cesta Sawického deprese na Kačací Mních v Bielovodské dolině.

HO TATRAN

Zimní tábor Zamkovského chata, Vysoké Tatry 25 osob. Povedený tábor na útulné Zamkovského chatě, náplní lezení ledů a další věci (VHT, skialpy).

HO TATRAN

únor

Velická dolina a Gerlach, Vysoké Tatry Ondra Uher. Vylezen Orolin a Sopel, na Gerlach potom Krčmárov žlab, sestup Batizovskou próbou.

HO TATRAN

Bielovodská dolina, Vysoké Tatry Honza Michna a Michal Heczko. Vylezeny Kaskády, Adin úsměv a Mrozekov led.

HO TATRAN

Velká Studená a Tisovky, Vysoké Tatry Gabo a Kiki Beňovi, Milan a Kuba Nedělovi, Jirka a Michal Pešati. Byly vylezeny - Dolní a horní Grószov led, Veverkův led, Adin úsměv a Mrozekov led. Ideální podmínky pro ledolezení.

HO TATRAN

Zelené pleso 2, Vysoké Tatry Michal, Adam. Jasný prodloužený víkend na ledech ve Svišťovce (1. a 3. a na ledech do Malé Zmrzlé).

HO TATRAN

Velická dolina a Velké Zahrádky, Vysoké Tatry Honzové Michna a Zemaník. Pěkné počasí a dobré ledové podmínky umožnily vylézt Orolína, pokusit se o Sopel (jen 1. délka) a vylézt Velké Zahrádky.

HO TATRAN

Kilimandžáro, Tanzanie Michal, Martin Danisz, Honza Zemaník. Během pobytu v Africe vylezeno Kilimandžáro 5895 m, Meru 4662 m a Martin s Honzou i Ol Donio Lengai 2892 m.

HO TATRAN

leden

Zelené pleso ledování, Vysoké Tatry Michal, Adam, David B., Petr Bochníček. Jasno-mlha-jasno při lezení ledů do Malé Zmrzlé, ledu Bielej vody, 1. a 3. ledu ve Svišťovce. Večer borovičková smršť ledových prvniček.

HO TATRAN

Orolínův led, Vysoké Tatry Honza Michna, Michal, Tomáš Černý, Martin Danisz. Rychlovýpad za vylezením Orolínova ledu ve Velické dolině za skvělého počasí.

HO TATRAN

Veverkův led, Vysoké Tatry Březovjákovi, Honza Michna, Honza Zemaník. Rychlovýpad za vylezením Veverkova ledu ve Velké Studené dolině.

HO TATRAN

ČINNOST ODDÍLU V ROCE 2014

prosinec

Advent na Zelném plese Nedělovi, Březovjákovi, Michal, Luboš, Pašíci, Ludvík, Jura Pešata, Adnrej. Sněhově slabé podmínky, vylezen východní hřeben na Jahňací štít (Březovjáci) a 3.led ve Svišťovce (Nedělovi), ostatní volí party program a procházku :-)

HO TATRAN

Poslední slanění a výroční schůze 2014 35 osob, chata Doroťanka, Beskydy. Vynikající zábava na hřebeni Beskyd s Mikulášskou nadílkou.

HO TATRAN

Kitzsteinhorn 3204 m, Vysoké Taury Gaben, Míša, Kiki. Výstup na ledovcový vrchol nad známým lyžařským střediskem.

HO TATRAN

listopad

Vysoké Tatry, Slovensko Gaben, Honza Michna. Dušičkový výstup na Gerlachovský štít za pěkného počasí z Batizovské doliny přes Tetmajerovo sedlo na Gerlach. Dobrá akce až na rozpadlé mačky při sestupu.

HO TATRAN

říjen

Arco David a Jana. Lezeny jednodélkové cesty v oblastech Belveder a La Gola-do obtížnosti 6b, 4.délková cesta Tony il telefonista (5a), oblast Cormo Di Bo a 6.délková cesta Penelope (6b+), oblast Parete di S. Paolo

HO TATRAN

Plevník - Drienové, Strážovské vrchy Milan, Pavla, Matěj, Jakub Nedělovi, Jirka, Hana, Michal Pešatovi a Gabriel Beňo. Úžasné babí léto a trenýrkové teploty nás vyhnaly na slovenský vápenec. Partička,volné cesty, suchý kámen, slunce v zádech, výhledy do krjiny,… Polezení jak má být.

HO TATRAN

Zavírání skal Sudety celkem 16 osob. Po návštěvě pivovaru Hanušovice a výlovu rybníka jsme lezli na skalách u Ostružné a druhý den na Studeneckých skalách u Pastvin. Vydařená akce.

HO TATRAN

Vysoké Tatry, Slovensko Michal, David, Jana, Vaňka, Matouš, Jirka, Lukáš, Kamil, Gabo, Kiki. V sobotu počasí nepřálo a za mlhy jsme pouze turistikovali po Tatrách, zato v neděli to bylo už lepší a něco se vylezlo - jižní polovina Soliskového hřebene po Soliskovou štrbinu (III) v podání Michal, Lukáš, Kamil, David, Jana a pak pilíř na Ostrou vežičku (III-IV) v podání Gaba, Kiki a Jirky.

HO TATRAN

září

Vysoké Tatry, Slovensko Gabo, Ludvík, Tomáš Zevel, Martin. Kostolík 2262m, Poslední letní víkend tatranské skalkaření na Kostolíku. Pěkné jednodélkové lezení na vlastním jištění. Vylezeny 4 cesty v obtížnostech II - V. Proměnlivé počasí nás nepustilo do delších cest.

HO TATRAN

Prvovýstupy v dolině Kosh Moynok, Pamiroalaj, Kyrgyzstán Michal, Tibor, Ondra. Výprava na 3 panenské kopce v dolině Kosh Moynok, které měly výšku 4700m, a dvakrát po 4880m. Názvy kopců ještě nejsou stanoveny.

HO TATRAN

Porúbka, Slovensko Michal, David, Jana, Vaňka. Jednodenní výjezd na nově odjištěné skály na Porúbce za kempem u vody. Slunečné babí léto.

HO TATRAN

Kružberk Jirka Pešata, Josef Matejas, Lukáš Deseyve, Gabriel Beňo, Milan+Pavla+Matěj+Jakub Nedělovi. Lezení za pěkného počasí, málo lidí. Akce ukončena dešťovou přeháňkou a chystajícím se (horolezeckým) svatebním obřadem pod skálou

HO TATRAN

Grossglockner, Vysoké Taury Michal Heczko. Výstup od Lucknerhaus (1.918 m) k chatě Stüdlhütte (2.802 m) odtud normálkou přes chatu Erzherzog-Johann-hütte (3.454 m) k v vrcholu Großglockner (3.798 m). Počasí se nevydařilo, ale i tak byl zážitek výborný

HO TATRAN

srpen

Kamnické Alpy, Slovinsko Michal, David, Tibor, Andrej, Honza Michna, Vaňka, Andy, Hanka. Výjezd na Kranjskou chatu na lezení a ferraty. Družstvem Michna-Březovják-Majer vylezen SZ hřeben na Koroškou Rinku za III s nástupovou variantou za IV, družstvo Kleslo-Slávik cestu nedolezlo do konce a slanilo pod nástup.

HO TATRAN

Dolomity Honza Michna Michal. Sasso di Stria 2477 m, IV+, Piccolo Lagazuoi 2756m, V+/VI-, Tofana di Rozes - cesta Alvera Pompanin, V+, Cinque Torri - Via Miriam (V), Direkt Dimai (6a), Via Finlandia (6b) a Michal Heczko ferraty Colac 2713m, V.f. dei Financieri (C-D), Südliche Fanisspitze 2980m, V.f. Cesco Tomaselli (D-E), Cima Moizza Sud 2878m, V.f. Gianni Constantini (D-E), Marmolada - Rif. Serauta 2950 m, V.f Eterna (D-E).

HO TATRAN

Dolomity, zahraniční výjezd 3x Kleslovi, 4x Lisztwanovi, 2x Březovjákovi, Gabo, Ludvík, Josef. Podařený výjezd za proměnlivého počasí do italských Dolomit na chatu Auronzo. Vylezeno: Cima Piccola Via normale IV (dosaženo předvrcholu Anticima, posledních 70m nedolezeno kvůli dešti, družstva Kleslo - Lisztwan, Březovják-Březovjáková), Pyramida v jižní stěně Cimy Grande III (Beňo-Matejas-Wiejovski), Paternkofel Via Bolte IV+ (Březovják-Březovjáková), Torre Wundt Via Mazzorana IV (Lisztwan-Kleslo, Březovják-Březovjáková), Torre del Diavolo Il Gobbo north face III+ (Beňo-Matejas-Wiejovski). Akorát u moře pak pršelo...

HO TATRAN

Pik Spartak 6140m, Severní Pamír, Kyrgyzstán Michal. Výstup za 3A severním hřebenem na ledový štít na Pamíru z doliny Korženěvského ledovce.

HO TATRAN

Dolomity, Lago Misurina David a Jana Břzovjákovi, Honza Michna. Nestabilní proměnlivé počasí, vylezeno Torre del Diávolo - Gobbo 2560m, cesta "Fanton/Vecellio" Nordwand III+ a Torre Wundt 2512m, Mazzorana del torso route , IV, 7 délek + via ferraty na Tofana di Rozes 3225 m a Paternkofel.

HO TATRAN

červenec

Letní tábor Popradské pleso, Vysoké Tatry celkem 27 osob. Vylezeno bylo za bouřlivého počasí následující: Žabí koň, Východní hřeben, III (družstva Březovják-Březovjáková, Kleslo-Michna); Volia veža, Jižní žebro, III (Březovják-Březovjáková-Michna); Ihla v Ostrve a Malá Ihla v Ostrve, klasicky, II (Beňo-Matejas); Velký Mengusovský štít, Jižní stěna, Komarnického cesta, III (Kleslo-Kleslo-Slávik); Ošarpance, Komarnického komín a hřebenovka, III (Březovják-Březovjáková-Michna). Plus turistické výstupy na Rysy, Koprovský štít a do Zlomísk.

HO TATRAN

Centrální Kavkaz, Gruzie Michal, David, Jana, Kamil Feber. Během pobytu na Kavkaze byl vylezen za 5 dní štít Ščurovského, nejprve jsme za 3 dny došli na Ušbinské plató a poté vylezli na vrchol 4271m vysoký cestou jižní hřeben za 1B. Ve zbytku času jsme už jen turistikovali a cestovali po Svanetii a nížinách Gruzie.

HO TATRAN

Kobylí skála, Wisla David a Jana Březovjáci. úspěšné pokusy na pevné, převislé Kobylí skále...

HO TATRAN

červen

Kazbek 5033 m, Kavkaz Tomáš a Ivana Zevelovi. Výstup na gruzínský Kazbek normální cestou.

HO TATRAN

Držková Michal, David, Vaňka, Jana. Lezení na příjemných píscích na Zlínsku. Počasí perfektní. Prolezeno 5 sektorů.

HO TATRAN

Čertovy skály David a Jana, Honza Michna. Ideální lezecké podmínky při čertovsky rajbasovém lezení...

HO TATRAN

Mont Blanc, Západní Alpy Michal, Martin, Josef M., David N., Tomáš s Jankou, Tomáš Černý, Bohouš Podloučka. Vylezen Mont Blanc normální cestou (Tomáš Č., Bohouš, Martin), neúspěšný pokus o výstup cestou 3 Monts, dosažen pouze Pt. Lachenal (3613m, Michal) a Aid. du Midi (3842m, Michal, Josef, Tomáš s Jankou) cestou přes Valeé Blanche. Počasí pěkné, ale vysoké lavinové nebezpečí.

HO TATRAN

Porúbka David a Jana, Honza Michna. Nedávno se Honzovi podařilo objevit na Porúbce sektor s vysokou koncentrací čtyřkových a pětkových cest v pevné a neoklouzané skále, jednoduše skalkařský ráj. Vylezeny 4 cesty, než nás vyhnal déšť...

HO TATRAN

Ararat 5165m, Süphan Dag 4058m, Turecko Michal, Martin. Výstup na 2 vysoké hory Turecka.

HO TATRAN

květen

Grossglockner 3798 m, Vysoké Taury Michal, David a Jana B. Během výpravy do Vysokých Taur vylezen Grossglockner normálkou (David) a na hřebeni Stüdlgrat dosaženo výšky 3580m (1 délka nad Frühstückplatz - Michal a Jana).

HO TATRAN

Zuckerhüttl 3507m, Stubaiské Alpy Ondra Uher. Vylezena severní stěna, firn, led do 85°.

HO TATRAN

Grossglockner 3798 m, Vysoké Taury Gabo, David B., Honza Michna, Honza Zemaník. horolezecká maturita Pallavicinirinne 55° / 3, jedno místo 70°, 600m firn, led, mix. 5,5h od Glocknerbiwaku na vrchol. Výstup z Františka Josefa 2418 m přes ledovec Pasterze -350m na Glocknerbiwak 3250m za luxusního počasí. Výstup na vrchol do oblačnosti s vrcholovým přechodným vyjasněním. Sestup normálkou do výchozího bodu. Super akce. Video z akce na https://www.youtube.com/watch?v=H9nfZj2I9kM&feature=youtu.be

HO TATRAN

otvírání skal, Istrie Michal, Vaňka, Matouš, Milan a Kuba Nedělovi, Andrej a Viliam Slávikovi, Andy a Hanka, Jirka a Michal Pešatovi. Během 4 slunečných dní navštíveny oblasti Dvigrad a Vela Draga, k tomu Rijeka, NP Učka, Pula, Pazin, zřícenina Dvigrad a NP Risnjak. Skvělé ubytování v domě s bazénem nemělo chybu. Více fotek je na FB.

HO TATRAN

Kružberk Davide! Honzo! Jano! Byl vlahý večer, První Máj, večerní Máj, byl lásky čas, hrdliččin zval na Kružberk hlas, kde suchou a převislou břidlicí zaváněl háj.

HO TATRAN

duben

Damávánd 5671 m, Elborz, Írán Michal, Ondra. Krátká návštěva Íránu a ještě kratší výstup na jeho nejvyšší horu - Damávánd. Vrchol dosažen navdory smradům vycházejícím ze sopečných fumarol pod vrškem.

HO TATRAN

Plevník - Drienové, Strážovské vrchy David + Jana Březovjak, Josef Matys a Gaben. Lezení na slovenském vápně které drží, za krásného počasí a panoramatických výhledů.

HO TATRAN

Vlčí skály, Beskydy Michal, David, Honza Michna, Jana, Vaňka. Odpolední návštěva velmi populární beskydské oblasti :-) pod vedením guida H., který byl vyškolen guidem G. Vylezeny všechny (3) cesty v oblasti a poté opečeny buřty.

HO TATRAN

Vlčí skály, Beskydy Gaben, Honza Michna. Opětovné lezení na mrazovém srubu u Bílého kříže.

HO TATRAN

Velikonoční Strážovské vrchy Michal, David, Josef, Ondra Uher, Jana, Vaňka + 8 lidí za HO Uh.Brod. Vynikající akce za krásného jarního počasí. První den lezení na Maníně (Manínská stráž) a návštěva Povážského hradu. Druhý den lezení v oblasti Kamenné vrata a návštěva Trenčína, večer termály v Trenčianských Teplicích. Třetí den více než 50 m dlouhé cesty v oblasti Plevník Drienové a návštěva hradu Vršatec. Všechny oblasti na vápenci, doplněno bujnou jarní květenou.

HO TATRAN

Potštátské skály Michal, David, Jana, Vaňka. Polodenní výjezd na Dolní Potštátské skály. Teploučko, sluníčko.

HO TATRAN

Končistá a Ihla v Ostrve, Vysoké Tatry Michal, Gaben, Josef M., Milan N., Simon, Vaňka, Matouš. Ještě ryze zimní výjezd do Tater. Vylezeno severní žebro na Severní věž Končisté (II-III, Michal-Milan, Gaben-Josef) a Ihla v Ostravě klasicky (II, Gaben-Milan). Pěkné počasí a ryze zimní podmínky.

HO TATRAN

Sulovské skály David a Jana Březovjákovi, Honza Michna. Jarní lezení na pevné a suché skále na skalách s přiměřeným obsazením lezci.

HO TATRAN

Vlčí skály, Beskydy Gaben, Kiki, Patrik Balcarek. Lezení na mrazovém srubu u Bílého kříže.

HO TATRAN

březen

Tupá, Vysoké Tatry Michal, Honza Michna. Kterak jsme jeli na Rysy, Viktor neotevřel chatu a skončili jsme na Popradském plese a vylezli jsme Gálfyho pilíř na Tupou (III, 14 délek) za velmi slušných sněhovoledových podmínek a vynikajícího počasí.

HO TATRAN

Pico del teide, Kanárské ostrovy Honza Zemaník. Pico de Teide 3718 m, Tenerife, v rámci bezmála tří sportovně/poznávacích týdnů na Kanárech jsem stihl také výstup na nejvyšší vrchol Španělska Pico de Teide, klasický výstup, bez lanovky. Super počasí, sníh, vítr a pořádná zima!

HO TATRAN

Šašov lad, Vysoké Tatry Michal. Jednodenní výpad na vylezení dvoudélkového ledu ve Velké Studné dolině WI3, spodní délka nedotečena až dolů.

HO TATRAN

Bielovodská dolina, Vysoké Tatry Gaben, Honza Michna, vylezena cesta Velký Mlynárov žlab III/3. Krásný výstup na sklonku zimy z Bielovodské doliny, za doprovodu poryvového větříku a prachových lavinek, zakončen pro změnu počasí na Prostrednom Mlynárovi. Sestup Žabí Bielovodskou dolinou. Vynikající výstup velkou cestou.

HO TATRAN

Zimní tábor Oravice, Roháče Michal, Vaňka, David a Jana Bř., Ludvík, Přeceda, Pašík Original, Simon. Za skvělého počasí vylezeny Tri Kopy, pro špatný prachový sníh nedokončen výstup centrálním pilířem Hrubé kopy a vylezen centrální žlab na Salatín. K tomu skialpy na Salatínu, termály na Oravici a taneční večírek na chatě.

HO TATRAN

Ladové dolinky, Vysoké Tatry Pavel Pašík, Jirka Pešata, Ludvík, Gaben. Vylezený první a druhý práh. Dobře vytečené ledy, pěkné lezení za pěkného počasí. Až na brodění sněhem místy po koulena. :-))

HO TATRAN

únor

Zelené pleso, Vysoké Tatry David a Jana Březovjákovi, Honza Michna. Vylezeny Baraní rohy a Kozí štít plus třetí led ve Svišťovce, Závojový led a led Bielej vody. Pěkné počasí a relativně obstojné podmínky, večer borovičková družba s HO F-M :)

HO TATRAN

Ledy Zelené pleso, Vysoké Tatry Michal. Pěkné zimní podmínky v dolině Zeleného plesa umožnily lézt ledy Bielej Vody, do Malé Zmrzlé (levý i pravý) a Třetí led ve Svišťovce.

HO TATRAN

Ledy Bilíkova chata, Vysoké Tatry Michal, Ondra, Tomáš Lapka, Janka, Milan, Pavla, Kuba a Matěj Nedělovi. Lezení ledů Malé Zahrádky, Zákruta, Široký a nový led u Bibina ledu. Vcelku pěkné počasí se zimní atmosférou.

HO TATRAN

Ledový tábor Bílikova chata, Vysoké Tatry David a Jana Březovjákovi, Honza Michna, Honza Zemaník, Andy, Michal, Váňka, Matouš, Ludvík, Simon, Tomáš Rek, Gaben, Kiki a Míša Beňovi, Pašík Original. Přes slabou letošní zimu lezeny ledy Veverkův, Dolný a Horný Grósz, Malé a Velké Zahrádky, Široký led.

HO TATRAN

leden

Ledy Dolina Bielej Vody, Vysoké Tatry Adam, Milan Neděla, Jirka Vladař, Matěj Neděla, David Navrátil. Lezeny První a Třetí led ve Svišťovce.

Cerro Mercedario, Andy Michal, Tibor. Pokus o výstup na Cerro Mercedario 6770m. Dosažena výška 5700 m, poté silný vítr překazil oba pokusy o vrchol.

HO TATRAN

Čierna Javorová dolina, Vysoké Tatry David a Jana Březovjákovi, Honza Michna. Vylezen dolní a střední práh v Ledových dolinkách u Malé sněhové věže. Na letošní mizerné zimní podmínky super lezení za většího nárazového větru a dlouhého nástupu pod ledy.

HO TATRAN

Ledy Velká Studená dolina 2, Vysoké Tatry Adam, Jirka a Michal Pešatovi. Lezeny ledy Široký, Žlutý a Malé Zahrádky.

Ledy Velká Studená dolina, Vysoké Tatry Michal, Michal Pešata, Honzové Zemaník a Michna. Za minimální sněhové pokrývky lezeny ledy Veverkův, Dolný a Horný Grósz. Jasné počasí, ale teplo.

HO TATRAN

ČINNOST ODDÍLU V ROCE 2013

listopad

Tetmajerovo sedlo, Vysoké Tatry Gaben, David a Jana Březovjákovi, Tomáš Rek, Martin Danisz, Tomáš Zevel, Ludvík, Ivan. Přechod Tetmajerovho sedla 2593m. Výstup z Velické doliny Gerlachovskou próbou - Gipsyho (Tatarkova) feratou. Sestup ze sedla žlebem do Batizovské doliny.

HO TATRAN

Valova skála David a Jana Březovjákovi, Honza Michna. Podzimní výjezd na písky u Vsetína, tvrdé lezení na nejvyšší údolce na pískách na Moravě.

HO TATRAN

říjen

Retezat & Fagaraš, Rumunsko Michal, Adam, Vaňka, David Bř., Tomáš Zevel a jeho Ivana, člen čekatel Tipo. Skvělý pozdně podzimní výjezd do rumunských hor. Vylezeno: 1. Creasta Frumoasa, Retezat, Peleažské jehly v SV stěně Peleagy (2509m), 5 délek, obt. 3A (naše IV-IV+), Michal, David, Adam, Tipo. 2. Creasta Vartopel, Fagaraš, hřebenovka v hlavním hřebeni na vrchol Vartopel (2385m), 9 délek, obt. 1B (naše místy II-III), Michal, David, Adam, Tipo, Vaňka. K tomu návštěva kostelů Strei, Densus, Reussmarkt, Dobring, Michelsberg, hradu Hunedoara, města Sibiu a zubří obory. Počasí v nížině +25 °C.

HO TATRAN

Zavírání skal na Sitnu Michal, Matouš, Martin, Matyáš, Jirka a Michal Pešati, Janka a Tomáš L., Adam, Vojta, člen čekatel Andy. Kombinovaný víkend na lesácké chatě ve Štiavnických vrších zahrnující trochu lezení na Sitnu, návštěvu protiturecké pevnosti, Banské Štiavnice, termálního bazénu ve Vyhne a Banského muzea v přírodě. Počasí dobré, ale už studené. Chata bezkonkurenční.

HO TATRAN

Velká Studená dolina, Vysoké Tatry Michal, Vaňka. Babí léto na Zbojnické chatě, vylezena JZ stěna Javorového štítu, cesta Kele-Šuna (Tatarkovo narovnání) V, J stěna Ostrého štítu Haberleinova cesta IV. Skvělé a teplé počasí, ovšem severní stěny již zaledněné.

HO TATRAN

Ostrva, Vysoké Tatry Ivan, Gaben, Ludvik, Jirka Pešata. Vylezen Filmárský žlab III-V a Ihla v Ostrvě ze sedélka II.

HO TATRAN

září

Totes Gebirge, Rakousko Michal, David, Honza Michna, Andy a Wendy, Jirka a Michal Pešati, hostující Dr.O. Podzimní výjezd do Severních vápencových Alp, první den počasí nic moc a hodně sněhu ve vysokých polohách, druhý den volíme výstup na Kressenberg 2205m cestou Panorama Pfeiler 4+, 8 délek super lezení na vápně (družstva Kleslo-Obtulovič, Březovják-Michna), ostatní klettersteig na Spitzmauer.

HO TATRAN

Kazbek, Gruzie Michal, Janka, Tomáš Lapka. Výstup na Gnezdo Amarantov 3763m v masívu Tetnuldu, Kazbek hlavní vrchol 5033m a Kazbek západní vrchol 5015m.

HO TATRAN

srpen

Popradské pleso a okolí, Vysoké Tatry Honza Michna. Vylezeno: Volia veža: Štáflovka (V), Stanislawského cesta (V), Velký Ošarpanec: Puškášova cesta (V-IV).

HO TATRAN

Dolomity Honza Michna, Michal Heczko. Vylezeno: Cinque Torri - Via del diedro (IV), Via delle Guide (IV-), Via Lusy Pompanin (III+), Torri del Vajolet - Torre Delago JZ hrana, 120m, IV.

HO TATRAN

Porúbka Michal, Adam, Blanka, Matouš, Vojta. Výjezd na Slnečné skaly na Porúbce. Potěšila hlavně 50m dlouhá cesta Športová 5+.

HO TATRAN

Sportovně relaxačně lezecký pobyt na ostrově Krk, Chorvatsko David a Jana Březovjákovi, Honza Zemaník. Lezení v oblasti Portafortuna.

HO TATRAN

Dolina Bielej vody, Vysoké Tatry David a Jana Březovjákovi. Vylezeno: Východná Žeruchova veža, Cez knihu V, Jahňací štít, Jižní stěna, Bocek-Šádek V, Čierny štít, Puškášov pilier IV, Kozia kopka, J pilier - Puškáš III.

HO TATRAN

Matterhorn 4478m, Walliské Alpy Gaben, Honza Zemaník, David a Jana Březovjákovi. Vylezen Matterhorn klasickou cestou hřebenem Hornli II-III.

HO TATRAN

Skalky na Istrii Michal, Vaňka, Adam, Blanka, Matouš, Vojta. Lezení v oblastech Ponte Porton a Čepič.

HO TATRAN

Pik Korženěvské, Centrální Pamír Michal, Martin. Účast na expedici, dosažená výška 5500m (Michal), 5600m (Martin).

HO TATRAN

červenec

Mönch 4107m, Bernské Alpy Mirek Čulík. Normální výstupovou trasou od Mönchshütte přes Süd-grat, sestup po stejné trase. Doba výstupu 3 hodiny, sestup 2 hodiny.

HO TATRAN

Fuji, Japonsko Libor Lněnička.

HO TATRAN

Grossvenediger 3660m, Vysoké Taury Ondra Uher. Klasický výstup od chaty Defreggerhaus.

HO TATRAN

Wildspitze 3770m, Ötztalské Alpy Ondra Uher. Klasický výstup od chaty Breslauer hütte.

HO TATRAN

Letní tábor Morské Oko, Vysoké Tatry celkem 32 osob. Vylezeno: SZ stěna na Cubrynu III (Gaben, Martin, Dia, Jirka F., Darja F., Vaňka), Mnich cesta Tradycyjna III-IV (Jirka F., Darja F., Vašek D., Tomáš Z., David B., Honza Michna), Mnich Droga Orlowskiego VI (Michal a Jirka Pešatovi, Ludvik), Mnichový Taras D15 III (Honza Michna, Andy), Zadný Mních II (Honza Michna, David B.). Ostatní své výstupy neposlali.

HO TATRAN

Centrální Kavkaz Michal, Adam, Honza Zemaník, Pašík the Original, David Polák. Vylezen Elbrus západní vrchol 5642m (Adam, Honza), východní vrchol 5621m (David), Irikčat východní 4050m ze sedla Irik Východní 1B (Adam, Pašík), Syltran 3800m východním hřebenem 1B (Adam, Pašík, Honza).

HO TATRAN

červen

Ararat 5165m, Arménská vysočina Ondra Uher. Biblický Ararat zdolán i v roce 2013.

HO TATRAN

Altaj Michal. Vylezen kopec Korona Altaja 4178m, 11 délek v ledu a skále, 60°, III.

HO TATRAN

Mlynická dolina, Vysoké Tatry Gaben, Kiki, Patrik, Ludvík. Velká Capia veža a Hlinská veža z Baštového sedla, nocleh u Kozího plesa a turistický okruh přes Bystré sedlo a Furkotskou dolinu.

HO TATRAN

květen

Hřeben 7 Popradských Mníchů, Vysoké Tatry Michal, Váňka, Tomáš Lapka, Janka. Opět bloudíme při hledání této zakleté cesty, tentokrát podle pana Kroutila, ale záhada hlavolamu je vyřešena. Super počasí a vylezena západní stěna Čtvrtého mnícha a Pátý mních. Pevná skála, III-IV.

HO TATRAN

Tři Kameny, Nízký Jeseník Michal, Váňka, Tomáš Lapka, Janka, Ludvík, Michal a Jirka Pešata. Přes počáteční navlhlou skálu skvělé jarní lezení na křemencové skále za ukázkového počasí. Oblast má sporé jištění. Lezena Šéfova a Dívčí věž.

HO TATRAN

duben

Vysoký Atlas, Maroko Michal, Váňka, Petr Roták. Během pobytu v Maroku vylezeny vrcholy Akioud 4030m SZ hřebenem, Ouanoukrim Ras a Timesguida (4083m a 4089m) SV kuloárem (40°) a Jbel Toubkal 4167m normálkou a hřebenem Ouanoums (III/IV). 9 délek lezení v pevné skále na sluníčku.

HO TATRAN

Otvírání skal, Malé Karpaty celkem 23 osob včetně 7 dětí. Vynikající lezení na vápencových terénech Malých Karpat. Cesta na jih se zúročila ve skvělém počasí, zatímco doma pršelo. 4 dny = 4 různé oblasti. K tomu návštěva jeskyně Driny, rozhledny na Velké Homoli a Plaveckého hradu. Taky výstup na nejvyšší vrchol - Záruby. Fotografie najdete zde.

HO TATRAN

březen

Zimní tábor Popradské pleso, Vysoké Tatry David B., Honza Zemaník, Gaben s Míšou a Kikinou, Ivan, Petr Kulhavý, Michal, Martin Danisz, Petr Roták, Pašík, Váňka, Pepa Hanibal, Jirka a Michal Pešati. Vynikající počasí i sněhové podmínky. Nejoblíbenější cestou víkendu byl jednoznačně Filmárký žlab v Ostrvě (do Malé Ostrvové bránky) za V, led WI2-3, která byla přelezena družstvy Kleslo-Danisz-Kulhavý, Čermák-Beňo, Hanibal-Pešata-Pešata, Březovják-Zemaník. Dále byl vylezen Banán na Tupou družstvem Březovják-zemaník, Adin úsmev v Bielovodské dolině (Čermák-Beňo-Beňová) a led v Patrii (Kulhavý-Pešata-Pešata). Kubalík-Roták vylezli Centrální žlab Ostrvy a na Rysy vystoupali Kubalík-Danisz-Harazinová-Kulhavý-Roták.

HO TATRAN

Ledový tábor Zelené pleso, Vysoké Tatry David B., Honza Michna, Honza Zemaník, Ludvík, Gaben, Petr Kulhavý, Michal, Martin Danisz. Vynikající počasí za slabé účasti, hodnotné sportovní výkony.Podrobnosti zde.

HO TATRAN

únor

Ledy Malá Studená dolina, Vysoké Tatry Michal, Váňka, Jirka Pešata. Lezeny ledy Led v Lomnickém hřebeni, Malé uhlí, V Zákrutě a Malé Zahrádky.

HO TATRAN

Ledy Velká Studená dolina, Vysoké Tatry David a Jana Březovjákovi, Honza Michna, Honza Zemaník. Lezeny ledy Veverkův, Horný Grósz, Dolný Grósz a Malé Zahrádky.

HO TATRAN

Cotopaxi, Ekvádor Michal, Ondra, Denisa. S sklimatizací na Pichinca Runcu 4698m vylezena sopka Cotopaxi 5897m v Ekvádoru. Extrémně rozpukaný ledopád. Na vrcholu Chimborazo dosažena výška 5000m (Whymperova chata).

HO TATRAN

Ledy Bilíkova chata 2,3, Vysoké Tatry Adam. Lezení ledů Malé Zahrádky, V Zákrutě, Široký, Pod Zemkovského chatou.

Ledy Zelené pleso, Vysoké Tatry Adam, Tomáš Lapka, Mirek Čulík. Lezení ledů ve Svišťovce (2 různé ledy), Závojový led.

Ledy Bielovodská dolina, Vysoké Tatry Ivan, David, Ludvík, Honza Michna, Honza Zemaník. Lezeny ledy Adin Úsměv, Mrozek a Kaskády. Podmínky dobré, sranda taky, Honzík tahá jak starý pardál (šak to taky pořádně zapil) :-))

HO TATRAN

leden

LH24, Beskydy v extrémním závodu Lysohorské čtyřiadvacetihodinovce zazářil Jan Zemaník, když celý závod vyhrál. Blahopřejeme. V kategorii dvojic Muži 31-40 let obsadil Pepa Hanibal 7. místo.

Ledy Bilíkova chata 1, Vysoké Tatry Adam, Pašík Petr, Michal. Lezení ledů Široký, Malé Zahrádky a V Zákrutě. Pěkné mrazivé počasí.

HO TATRAN

Mt. Keňa 5188m Michal. Výstup JZ stěnou na vrchol Nelion, obtížnost 5-, 14 délek nahoru, 14 slanění dolů.

HO TATRAN

Ledy ve Slovenském ráji Michal, Gaben, Martin, Honza Michna, David Březovják. Lezení ledů v roklině Suchá Belá, ranní teploty mínus 18 stupňů, ledy vytečené vcelku slušně.

HO TATRAN

Ledová věž Bílá Gaben, Michal a Jirka Pešatovi, Pepa Hanibal, Honza Michna, Jana a David Březovjákovi. Trénink na umělé věži na Bílé.

HO TATRAN

ČINNOST ODDÍLU V ROCE 2012

prosinec

Vánoce na Zeleném plese, Vysoké Tatry Jana a David Březovjákovi. Lezení Jastrabej veře po hřebeni ze sedla a ledů pod Svišťovkou.

HO TATRAN

Advent na Zeleném plese, Vysoké Tatry Michal, Gaben, Ludvik, Jana a David Březovjákovi, Martin Danisz, Pašík (the Original). Kombinovaný víkend - na lyžích na chatu, mixové lezení na Jastrabku SZ hřebenem v chumelenici (III), ledové lezení Závojového ledu (WI4), na lyžích z chaty k autu. Lezeckým esem víkendu byl jednoznačně Gaben.

HO TATRAN

listopad

Žabí koň, Vysoké Tatry Honza Michna, Jana a David Březovjákovi. Pozdně podzimní výstup klasicky východním hřebenem na tatranskou klasiku.

HO TATRAN

říjen

Lomnický štít, Vysoké Tatry Gaben, Martin Danisz, Jana a David Březovjákovi. Výstup z Malé studené doliny Teryho kuloárem do Sedla pod Lomnickým dál po řetězech na vrchol Jordánovou cestou. Sestup do Skalnaté doliny na Skalnaté pleso.

HO TATRAN

5BV Ivan, Ludvík, Tomáš Rek, Verča, Pepa Hanibal. Opět jsme se z účastnili extrémního závodu dvojic 5BV. Základna Smilovice, vrcholy: Konečná, Kozlena, Kozubová, Muřinkový Vrch, Lysá Hora - cíl Smilovice. Ivan a Ludvík čas 23h33min. Délka tratě 123 km!

Beskydská Sedmička Pepa Hanibal. Další úspěšné ukončení extrémního závodu.

Gabrielka Michal, Váňka. Odpolední lezení v lomu u Hranic na MOravě. Celkem kosa.

HO TATRAN

Volia veža, vysoké Tatry David a Jana Březovjakovi, Honza Michna - Stanislawski V.

HO TATRAN

září

Ötztalské Alpy Tomáš Černý, Radek Klimša. Týden v Ötztalských Alpách. Vylezen Similaun 3606 m přes Similaun Hütte, Wildspitze 3774 m přes Breslauer Hütte a Weisskugel 3738 m po ledovci Hintereisferner. Počasí sněhově zimní s vánicí a mrazem, až po léto na ledovci.

HO TATRAN

Gissárský hřeben, Pamiroalaj, Tádžikistán Michal, Simon. Provýstup na Soming West 4290m J hřebenem 2B (III-IV), prvovýstup na Soming Ozernyj 4240m od východu 1B (II), Značkist 4370m z cirku Beloj Pyramidy, 1B.

HO TATRAN

Kozia stena, vysoké Tatry David a Jana Březovjakovi, Honza Michna - Pravá depresia - Pieta V., Ludvík a Gaben - Pilierom priamo V. Pěkné lezení za pěkného počasí, co víc si přát.

HO TATRAN

srpen

Raxalpe, Rakousko Michal Pešata, Jirka Pešata, Pepa Hanibal. Počasí nám přálo a tři dny jsme využili k lezení a jeden na ferraty. Hanibalovi bydleli ve Weichtalhaus přímo v oblasti a Pešatovi zvolili luxusnější verzi v penzionu v obci Eldach. Ú navená těle zrelaxovala v maďarských termálech Bük. Povedená akce! Cesty: Den 1 - Sektor VORDERE STADELWAND cesty HAUSBAUERWEG (4+) 130 m, Den 2 - Sektor VORDERE STADELWAND cesty STADELWANDPLATTE (5-)125m,PETERNPFAD (5-)160,,GRASHARFE (6+)20m, Den 3 - Sektor DURSTSTRECKE (7-)650m,WALTER UND DIE EIDECHSE (4+)20m

HO TATRAN

Dolomity, Itálie Honza Michna, Michal Heczko. Ferraty - zdolány vrcholy: Birkenkofel 2922m, Col Rosa 2166m, Tofana di Mezzo 3244, La Mesola 2727 a vodopády Barbara Giovanni.

HO TATRAN

Zahraniční lezecký tábor, Chorvatsko Michal, Ivana, Matouš, Ivan, Dia, Kubik, David a Jana Březovjákovi. Lezení v oblastech Limski kanal a Rovinj, lezeny cesty od 4b+ do 6a, fotky najdete zde

HO TATRAN

Walliské Alpy Honza Michna. Vylezen Matterhorn 4478m hřebenem Hörnli II-III, Weisshorn 4505m východním hřebenem III.

HO TATRAN

Ostrá veža, Vysoké Tatry Ivan, David a Jana Březovjákovi, Ludvík, Gaben. David a Jana cesta Pravý pilíř přímo V, ostatní Zamkovského cesta IV. Pěkné lezení.

HO TATRAN

Pamiroalaj Michal. Během 130km treku Vysokým Alajem vylezen vrchol Aktaš 4950 m JV hřebenem 2B. Během výletu do Kiči Alaje vylezen vrchol Surtoo 4250 m Z žebrem 1B.

HO TATRAN

červenec

Horolezecký tábor na Kavkaze - Sugan, Ťuťu, Kurmyči Michal, David Polák, Ivan, Tomáš Rek, Pašík Pavel, David a Jana Březovjákovi, Ludvík, Gaben, Ivana. Vydařená akce na Centrálním Kavkaze. 1. trek Suganskými Alpami, výstup na vrcho Sugan 4490m zrušen kvůli rozpukanému ledopádu. 2. Východní Elbrus 5621m - David P. 3. Západní Elbrus 5642m - Pašík, Tomáš. 4. Přechod Kenčat 4170m 2A, Orelju 4080m 1B, Kajarta 4250m - Kilar 4100m 2A - Michal, Ivan, David a Jana, Ludvík, Gaben, Ivana. 5. Kurmyči 4050m, Andyrči 3950m - Michal, Pašík, Tomáš.

HO TATRAN

Letní tábor Vysoké Tatry, zelené pleso 31 lidí včetně dětí.Počasím i sportovními výkony výborný tábor. Fotky a seznam vylezených cest najdete zde

HO TATRAN

červen

Gabrielka Ivan, Martina. Odpolední lezení v lomu u Hranic na Moravě.

HO TATRAN

Predná Solisková veža, Vysoké Tatry Michal, Ivana, Ivan, Jana, David. Východní stěna Grószovou cestou IV. Dolní polovina dost travnatá, horní pěkné lezení. Východní stěna, takže nepříliš pevná skála. Túra celkem 11 hodin.

HO TATRAN

Fanské hory, Tádžikistán Michal. Během 14 dní v horách vylezena hora Mirali 5106m a Fyzkultura i Sport 4110m, pokus o vrchol Čimtarga 5489m (dosaženo 5050m).

HO TATRAN

Veža nad Skokom, Vysoké Tatry Ondra Fr. Cesta Cez kůt V+, styl: OS flash. Pěkné krátké lezení s neuvěřitelně krátkým nástupem cca 50 minut ze Štrbského plesa. Vrchní část mírně porušená. Úseku V+ (spára s převisem) by se šlo vyhnout nástupem o 5 metrů vlevo

HO TATRAN

Štramberk Jana,David,Ivan,Zuzanka, vedro jako prase :-) přesto vylezeny cesty obtížnosti 4-5 UIAA

HO TATRAN

Sulov Ivan,Ludvík,Jana,David.Počasí opět super,i když v noci před lezením pršelo. V oblasti nebyla ani noha. Lezeny cesty 4- 4+, pak jsme pokračovali u Davida na chatě v akci Grepáč.

HO TATRAN

Lačnovské a Čertovy skály Jana,David,Ivan,Ivanka a Zuzanka.V sobotu Čertovy stěnky u Lidečka a v neděli Dolní a Horní Lačnovské skály. Lezli jsme cesty kolem páteho stupně UIAA, počasí skvělé,lezení skvělé :-)

HO TATRAN

květen

Mont Blanc Michal, Ivan, Tomáš rek, Verča. Výstup na Mont Blanc z Les Houches 1000m pěšky, po trase přes Aig. du Gouter. Super počasí, spaní na chatách, skvělé sněhové podmínky.

HO TATRAN

Weisskugel, Wildspitze Michal, Ivan, Martina, Aneta, Simon, Petr Roták, Mirek Čulík. Čtyřdenní výprava do Ötztalských Alp za zdoláním rakouského No.2 a No.3, počasí pěkné.

HO TATRAN

Ostrá veža, Vysoké Tatry Gaben, Ondra Fr. Pravý pilíř přímo za V. Příjemné lezení za slunného počasí, ale ve stínu mínusový chládeček.

HO TATRAN

Štramberk Ivan,David,Jana,Ludvík,Martina V. Eliška V. Zuzanka Č. Ivanka Č. V neděli jsme vyjeli do Štramberku strestat stěny arboreta. Lezli jsme cesty obtížnosti do 5+ ,parádní počasí. Na Náměstí ve Štramberku byla pouť, takže jsme to měli i s hudbou :-) V jeskyni pod arboretem byl spatřen drak, naštěstí byl východ z jeskyně zamřížován,takže na nás drak nemohl :-))

HO TATRAN

Držková Michal, Ivan, David, Jana, Ludvík, Pepa, Martina, Jirka a Michal Pešatovi, Matouš. Jednodenní lezení na pískovcích Hostýnských vrchů za krásného jarního počasí. Někteří přijeli už o den dříve na pivo, stanování a opíkání špekáčků.

HO TATRAN

Ararat 5165 m Michal, Zdenek Bednář. Výstup na biblický vrchol ve východní Anatolii.

HO TATRAN

Porúbka, Slnečné skaly Ivan, David, Jana, Verča, Rekin, Ludwik. Zajeli jsme se podívat na pro nás nové terény na Slovensko na Porúbku na Slnečné skály. Krásné počasí, super lezení na skálách obtížnosti 4 až 4+, byli jsme opravdu nadšení kvalitním lezením na slepenci vápna, ostré a dobré chyty dovolující lezení i v mírně převislých stěnách délky okolo 30 metrů. Dominující a z řad vyčnívající lezec téhle akce byla jednoznačně Jana Bé. :-))

HO TATRAN

duben

Otvírání skal, Vysočina Michal, Ivan, Ludvík, Pašík Petr, Pašík Pavel, Simon, Jirka a Michal Pešatovi, Milan Přeceda, Jana a David Březovjákovi. Dva dny lezení za nízkých teplot, ale ucházejícího počasí na Vysočině. Brousili jsme terény na Čtyřech Palicích a Velkých Milovských Perničkách. Fotky najdete zde

HO TATRAN

březen

Dolina Sambata, Fagaraš, Rumunsko Michal, Ivan. Zimní lezení ve Fagaraši, vylezeny cesty Severní hrana na Slaninu 2A a Pravý pilíř na Turnul Cheia Bandei 1B v dolině Sambata.

HO TATRAN

Štrbské Solisko, Vysoké Tatry Gaben, Ondra Fr.. Vylezena cesta Levé žebro IV, sestup přes Soliskový hřeben na Chatu pod Soliskem. Sněhový výstup na Mlynické Solisko žlabem mezi prvními žebry. Poslední zimní víkend za luxusního počasí se opravdu vydařil.

HO TATRAN

Zimní tábor, Sliezsky dom, Vysoké Tatry Michal, Ivan, Ludvík, Pašík Petr, Pašík Pavel, Petr Roták, Michal Heczko, Ondra František. Po dlouhé době unikátní podmínky, dva dny dobrého lezení. Podrobnosti najdete zde

HO TATRAN

únor

Ledy Bielovodská dolina, Vysoké Tatry Michal, Ivan, Pašík Petr, Vláďa, Gaben. Jednodenní lezení v Bielovodské, vylezen led Adin úsmev WI3. První délka nevytečená, takže drytool, druhá délka standardní pěkný led.

HO TATRAN

Ledy Žimrovický náhon Ondřej František, Jan Michna. Většinou se jedná o lehčí kaskády. V levé části je těžší asi 12 metrový svislý led, cca 80°, místy převislý.

HO TATRAN

Ledy Jakubčovice Ondřej František. Ledopád je vysoký asi 20 metrů. Vzniká z pramene, který vytéká přímo ze skály. Jistit lze hlavně šrouby. Cest i obtížností je více.

HO TATRAN

Ledy Studená dolina III, Vysoké Tatry Michal, Ivan, Pašík Petr, Pavel Víšek, Lenka, Zuzka, Matouš. Zatím nejlepší podmínky, lehce pod nulou, slabý nebo žádný vítr. Lezeny ledy V zákrutě WI3, Veverkův WI4 a Dolyho led WI4.

HO TATRAN

Ledy Bílá, Beskydy Ludvík, Martin Danisz, Honza Michna, Gaben, Pepa Hanibal, Michal a Jirka Pešata. Teplota kolem nuly (nebyla taková kosa jak posledně), cepín se zasekával jak do másla. Lezly se tři lana najednou, skoušeli jsme kde co, od kolmáče po převisy a přelezy. Vyskotačili jsme se znamenitě. Někteří stihli i 8x vyvrcholit.

HO TATRAN

Rwenzori, Uganda Michal, Bedis. V pohoří Rwenzori zdolány vrcholy Vittorio Emanuelle (4890m, Mt. Speke) a Margherita (5109m, Mt. Stanley), v pohoří Virunga vrchol sopky Muhavura 4127m.

HO TATRAN

Ledy Studená dolina II, Vysoké Tatry Adam, Simon, Pašík Petr. Lezeny ledy Široký, V zákrutě a Dolný Grósz..

Ledy Bílá, Beskydy Ivan, Ludvík, Simon, Tomáš Rek, Tomáš Lapka, Gaben, Kikina. Byli jsme potrénovat na stěně na Bílé,letos nejlépe udělaná stěna se dvěma převisy. Po dlouhé debatě kdo poleze po lešení nahoru z lanem jsem to nevydržel a šel jsem já protože jinak bychom asi odjeli bez lezení! Lezli jsme tři cesty najednou, ti nejlepší vylezli nahoru čtyřikrát, ti slabší ani jednou :-) Výborný trening do Tater či Alp.

HO TATRAN

Ledy Bílá, Beskydy Ivan, Ludvík, Lanýž, Gaben, Honza Michna. Opět lezení na ledové stěně na Bílé, teplota -26 °C proto dorazilo méně lezců než mělo, ale ti skalní co se nebojí si zalezli znamenitě.

HO TATRAN

leden

Ledy Děhylov, Pohádka Ondřej František. Ledopád je svislý a asi 10 metrů vysoký. V levé části je mixová cesta.

Štrbské Solisko, Pravý pilier III, Vysoké Tatry Ondřej František, Jan Michna. Výstup na Štrbské Solisko z Furkotské doliny. Cesta obtížnosti III. Z časových důvodů dolezeno do 3/4 stěny poté sestup žlebem vpravo.

HO TATRAN

Ledy Studená dolina I, Vysoké Tatry Michal, Adam, Blanka, Simon, Ivan, Ludvík. Lezeny ledy v Zákrutě a Široký led.

HO TATRAN

Ledy Zelené pleso, Vysoké Tatry Michal, Pašík Tailor, Simon. Díky mizernému počasí vylezen pouze Závojový led WI II/4.

HO TATRAN

Mixový tábor, Nízké Tatry 17 osob. Prozatím nejhorší tábor, co se počasí týče. Největší tvrďáci dokonce 2x nahlédli do stěny Ďumbieru, jinak jen vichřice, sněžení a mráz. Nevylezeno zhola nic. Ale sranda byla.

HO TATRAN

ČINNOST ODDÍLU V ROCE 2011

listopad

Furkotské Solisko, Vysoké Tatry Michal, Tomáš Rek, Ondra Fr. 30/11 jsme vyrazili na letní lezení do Tater. Za příjemných teplot vylezen pravý západní pilíř na Furkotské Solisko (III), sestup hřebenem přes Štrbské a Mlyniceké Solisko na chatu. Unikátní počasí.

HO TATRAN

Výroční schůze na Ostrém, Beskydy 23 osob. Vydařená výročka na chatě na Ostrém.

HO TATRAN

Kružberk Michal, Tomáš Rek, Petr Kulhavý, Oksana Redcock. Další teplé, tentokrát listopadové odpoledne na nasluněných skalách, paráda.

HO TATRAN

říjen

Podzimní Gerlach Gaben, Petr Kulhavý. Dokončení Martinky na Gerlach za zimních podmínek, sundání pytle z letního tábora.

HO TATRAN

Potštátské skály Michal, Ivan, Tomáš Rek, Petr Kulhavý, Ivanka Čermáková. Jedno teplé říjnové odpoledne na nasluněných skalách, paráda. Lezeny cesty do 6+.

HO TATRAN

5BV Zůčastnili jsme se outdoorového závodu dvojic 5BV. Mirek Čulík, Ivan Čermák, Martin Danisz jsme došli všech 5 vrcholů, Tomáš Rek z Verčou čtyři. Start byl ze ZŠ v Jablunkově. Předvrchol Bahenec, 1.vrchol Velká Čantoryje, 2.vrchol Javorový, 3.vrchol Sulov, 4.vrchol Girová, 5.vrchol Velký Sošov. Trasa měřila +- 118 km. Na trase jsme byly +- 27h. Hodinu po startu začlo na hřebenech sněžit v ůdolích pršet, všude bláto jak sviňa takže celkém extrém. Těšínské Beskydy jsou hnusné, trasy neupravené. Dlouho se tam nechci vracet.

Gerlachovský štít, Vysoké Tatry Pašík, Simon. Za luxusního počasí výstup na nejvyšší horu Karpat a Slovenska. Výstup 6 hodin z Tatranské Polianky přes Slieszký dom a Velickou próbou. Sestup 5 hodin Batizovskou próbou do Tatranské Polianky.

HO TATRAN

Dinopark Ostrava Ivana Čermáková. Ivan poslal tip pro méně náročné lezce, nebo lezce po náročném večírku - nová oblast v Ostravě.

HO TATRAN

září

Podzimní Štramberk Tomáš Rek, Verča, Gaben, Honza Michna, Michal Heczko. Super lezení za téměř letního počasí a hojná oddílová účast.

HO TATRAN

Až se zima zeptá... Ludvík. Kundiční běh Ostravice - Smrk - Šance - Lysá - Ostravice (asi 30 km. převýšení 1750m) v čase 3h 51 min. Mezičasy: Start od nádraží 8,03 - Smrk vrchol 9,10 - Šance u hráze 9,48 - Lysá 11,10 - Ostravice nádraží 11,54.

Mt. Blanc, Wildspitze, Alpy Mirek Čulík. Ve dnech 13. – 14. 9. 2011 zdolán za ideálních podmínek Mt. Blanc trasou tří vrcholů. 1. den: výstup z Aiguille du Midi přes Mt.Blance de Tacul a Mt. Maudit na vrchol Mt. Blancu, sestup k bivaku Vallot, zde přenocování. 2 den: sestup normální výstupovou trasou přes Dome de Gouter a Tete Rousse do Chamonix. V rámci aklimatizace zlezena Wildspitze (3774 m.n.m.), druhá nejvyšší hora Rakouska a nejvyšší vrchol Ötztálských Alp.

HO TATRAN

3x Mlynická dolina, Vysoké Tatry Michal, Ivan, Tomáš Rek, Verča B., Zuzka, Matouš. Prodloužený víkend s ubytováním ve Štrbě a lezením v Mlynické dolině. Vylezena Kubínova cesta SV pilířem na Mlynické Solisko (III, 9,5 délek, Michal, Ivan, Tomáš, Verča), Hrana Z stěny J vrcholu na Zadnou Baštu (IV, 5 délek, Michal, Ivan, Tomáš) a obtížná Ždiarského cesta V pilířem na Štrbské Solisko (IV, 2 délky, Michal, Ivan, Tomáš). Podrobnosti najdete zde.

HO TATRAN

Pik Majakovského 6096m, Jihozápadní Pamír, Tádžikistán Michal. Prvovýstup novou trasou na pamírskou šestitisícovku na afghánských hranicích. Podrobnosti najdete zde.

HO TATRAN

Písky, Lužické hory Vašek Dedek, Veronika Bulířová. Byli jsme na 4 dny lézt v Lužických horách na písku, obtížnosti od III - V. Dále se nám podařilo zdolat kousek od Oybinu krásnou ferratu Alpiner Grat klasifikace C.

HO TATRAN

srpen

Horolezecký tábor Vysoké Tatry, Sliezsky dom, Velická dolina účast celkem 24 osob. Podrobnosti najdete zde.

HO TATRAN

Ötztalské Alpy, Wildspitze 3774m Gabo. Druhá nejvšší hora Rakouska a nejvyšší hora Ötztalských alp. Výstup za mračného počasí s odpoledním vyjasněním z Ventu 1895m na Breslauer Hütte 2844m, výborné zázemí které bylo plně využito (sušárna, sprcha, jídlo, pivko, spánek) a domluvíš se česky. A na rozdýchání kopec za chatou Urkundkolm 3134m. Výstup na Wildspitze 3772m 5h i s vařením čaje. Za jasného počasí nádherné výhlady, bohužel nás oblačnost neminula a chvílemi se nám prostřídalo všechno, některé směrové výhledy nám byly utajeny.

HO TATRAN

Walliské Alpy, Dom 4545m Honza Michna. K vrcholu jsme šli hřebenem Festigrad (II UIAA), sestupovali tzv. "normálkou". Od chaty Domhütte činí převýšení 1500 m.

HO TATRAN

Pik Dzeržinského 6717m, Severní Pamír Michal, Simon, Pašík. Neúspěšný pokus o první český výstup na štít Dzeržinského. Díky špatnému počasí dosažena jen výška 6200m - vrchol Razdělnaja, Pašík, Michal 5800m, Simon 5400m.

HO TATRAN

Pik Lenina 7134m, Severní Pamír Adam. Během pokusu o výstup na známou sedmitisícovku dosažen vrchol Razdělnaja 6200m.

HO TATRAN

červenec

Vysočina, Drátník Michal. Víkendové lezení na Vysočině, oblast Drátník. Stěna 35m, horské lezení, nutno dojišťovat. Přes špatnou předpověď víkend bez deště.

HO TATRAN

Horolezecký tábor Čegem - Bašil, Kavkaz, Rusko Michal, Ivan. Martin, Jana, David B. Výstup na Šaurtu 4350m Z hřebenem 3A a Baumannův štít SV hřebenem 1B. Dále pokud o Elbrus, dosažená výška 5300m. Více najdete zde.

HO TATRAN

Bezengi-Elbrus, Kavkaz, Rusko David Polák. Výstup na Malý Gidan 4080m 1B, pokus o Elbrus. Více najdete zde.

HO TATRAN

Vysoké Taury, Rakousko Tomáš Rek, Verča, Libor, Pašík Petr. Výstup na nejvyšší horu Rakouska Grossglockner, 3798m, hřebenem Stüdlgrat (max.IV- UIAA). Dle průvodčíka 6-hodinová cesta k vrcholovému kříži se protáhla asi na 10hod., neboť zde v tuto dobu panovaly spíše zimní podmínky (na vrcholu o cca metr sněhu víc než je běžné). V předvečer výstupu ještě pršelo, takže ve spodní části cesty byla skála pokryta ledovou krustou a celý výstup bylo nutné jít s mačkama. Prodloužená doba výstupu se ale nakonec ukázala býti výhodou, protože jsme na jinak vždy přeplněném vrcholu byli za nádherného počasí úplně sami.

HO TATRAN

Walisské Alpy, Švýcarsko Simon, Pašík, Zdenek, Marcela. S nádherným pohledem na alpského velikána Matterhorn jsme podnikli aklimatizační výstup na nejvyšší horu Švýcarska Dufourspitze 4634 m a zároveň druhou nejvyšší horu Alp švýcarskou cestou. Dosažení vrcholu Dufourspitze švýcarskou cestou je náročnou vysokohorskou túrou klasifikovanou stupněm PD/PD+ s převýšením 1 800 m od chaty Monte Rosa Hütte. Po přechodu ledovce následují svahy se sklonem až 40° a exponované překonávání skalních věží v obtížnosti I-II. UIAA. Díky skvělým jazykovým schopnostem Pašíka jsme se nemuseli vracet stejnou cestou, jelikož 20 m od vrcholu jsou slaňování konopné lana. Tuto informaci se nedozvíte v žádném průvodci. Akce měla pokračovat výstupem na sedmou nejvyšší horu Alp Matterhorn(Pašík, Simon), ale počasí s námi mělo jiné úmysly.Tak příště.

HO TATRAN

červen

Zillertalské Alpy, Rakousko Michal, Mirek Čulík. Působení v oblasti Berliner hütte. Ledovcové výstupy na vrcholy Berlinerspitze 3254m a Schwarzenstein 3369m.

HO TATRAN

Kazbek 5033m, Kavkaz, Gruzie Michal. Výstup na sopku Kazbek po jižním svahu 2B a sestup po severním 2A. Dále zdolán vrchol Elektrocink 4276m po jižním hřebeni 1B. Více najdete zde.

HO TATRAN

květen

Mont Blanc, Západní Alpy, Francie Michal, Ivan, Pašík Petr, Petr Roták, Ondra - Mnich. Výstup na Mont Blanc za skvělého počasí, cestou prvovýstupců přes Bossonský ledovec. Trasa Chamonix - Grand Mulets - Gouter - vrchol - Grand Mulets - Chamonix. Více najdete zde.

HO TATRAN

Rychlebské hory Michal, Ivan. Návštěva dvou malých skalních oblastí - Sedm skal (žulové věžičky v lese) a Řeznické skály (rulové stěny výšky do 20m, až na pár výjimek vše lezeno na vlastním jištění. Oblast na hřebeni Rychleb s krásným výhledem).

HO TATRAN

duben

Otvírání skal, Chřiby 24 osob. Krásné jarní počasí provázelo letošní otvírání skal na Jižní Moravě. Více najdete zde.

HO TATRAN

Velikonoční lezení, Štramberk Tomáš Rek, Milan přeceda, Ludvík. ledání velikonočního zajíčka na helfštýnské plotně, vylezeno 10 cest obtížnosti 4 až 7. Slunečné počasí bylo objednáno a vydrželo přesně do zdolání poslední cesty.

HO TATRAN

Jarní Štramberk Tomáš Rek, Verča. Tom s Verčou vyrazili vyčistit po zimě stěny Štramberku :-)

HO TATRAN

První opravdu jarní skály, Helfštýn Michal, Ivan, Ludvík, Milan Přeceda, Vašek Tichý, Pašík Pavel. Za krásného jarního počasí jsme si byli zalézt na Helfštýně, přelezeno 9 cest v první plotně.

HO TATRAN

březen

Zimní tábor Popradské pleso, Vysoké Tatry 26 osob. Poměrně slusný počasím i výkony. Více najdete zde.

HO TATRAN

První jarní skalky, Kružberk Michal, Adam, Simon, Ivan, Tomáš Rek. Teplé březnové periody jsme využili k prvnímu lezení - lezeny dvoudélkové cesty na Žabím koni i na Hlavním masivu.

HO TATRAN

Skialpy Rodna, Rumunsko Michal. Za ideálního počasí sjezdy vrcholů Gargalau 2150m, Grohotu 2200m, a po odměku a nárůstu lavinového nebezpečí pochod dolinou Lala na největší jezero Rodny - Lala Mare a následný sjezd.

HO TATRAN

Ledy Velická dolina, Vysoké Tatry Michal, Ivan, Simon, Ludvík, Pašík Petr. Kvůli nečekaně hnusného počasí, které se drželo jen v dolinách a pod horama bylo azuro lezen pouze Orolínův led WI3, druhý den se nedalo vylézt z hotelu jinam než směrem dolů.

HO TATRAN

únor

Ledy Velická a Velká Studená dolina, Vysoké Tatry Michal. Za krásného slunečného víkendu lezeny ledy: Orolínův led ve Velické dolině WI3, Boční led, Žlutý led a Malé Zahrádky (vše WI3) ve Velké Studené dolině. Výborné ledové podmínky, lehký mráz, slunečné počasí, kupodivu velmi málo lidí.

HO TATRAN

Rjukan, Norsko Michal, Zuzka, Pašík Pavel, Pašík Petr, Simon, Ivan, Doktro Horác, Vláďa Bureš, Martin Vrábel. Lezecky velmi vydatná akce do Norska za ledovým lezením, počasí mezi -20 a -8 stupni, ledy krásně natečené. Více najdete zde.

HO TATRAN

Nedělní Bielovodská dolina, Vysoké Tatry Michal, Zuzka. Před Norskem jsme ještě narychlo tréninkově otočili ledy v Tisovkách. Po ránu byly +4 stupně, po ledu tekly proudy vody, ale byly v pohodě lezitelné. Vylezen Adin úsmev, 3 délky, 90m, obt. 3. Natečen jako naposledy před 3 lety.

HO TATRAN

leden

Aconcagua, 6962m, Andy Michal, Libor. Expedice na nejvyšší horu Ameriky.

HO TATRAN

Rozstuce podruhé Tomáš Černý, Radek Klimša. Výstup na Malý a Velký Rozsutec. Na Velký Rozsutec jsme nedošli, z důvodu špatného počasí jsme to museli otočit pod vrcholem.

HO TATRAN

Ledová věž Bílá Ivan, Tomáš R., Simon. Tréninkové lezení na Bílé.

HO TATRAN

Ledy Zamkovského chata, Vysoké Tatry Ivan, Tomáš L., Simon, Honza Michna. První den jsme lezli Malé zahrádky a bouli kousek pod Zahrádkama. Zkoušeli jsme Abalakovovy hodiny, které se kupodivu v tom mrazu povedly napoprve, padali jsme do nich a ani Simon to neurval. Druhý den jsme šli na Grósze, ale šíleně se skazilo počasí silný mráz, vítr a sněžení nás odradilo, tak jsme to obešli a hodili z hora. Poslední den jsme šli do Zákruty, kde jsme lezli obě strany.

HO TATRAN

Ledový tábor Bílikova chata, Vysoké Tatry 22 osob. Více najdete zde.

HO TATRAN

Ledová věž Bílá Michal, Ivan, Tomáš L., Tomáš R. Tréninkové lezení na Bílé.

HO TATRAN

Novoroční výstup na Rozsutce Ivan, Tomáš R, Ludvík, Verča. Šli jsme z Terchové přes Dolné a Horné diery, které byly zahaleny do ledu, do sedla Mezirozsutce a pak první na Malý Rozsutec, kde bylo ještě krásně jasno a mrazivo, pak na Velký Rozsutec, kde už se počasí zkazilo a byla fujavica, mlha a mráz. Přesto jsme si na vrcholu u kříže udělali malý piknik, kde nechybělo šampaňské, chlebíčky ani cukroví :-)

HO TATRAN

ČINNOST ODDÍLU V ROCE 2010

prosinec

Předvánoční přejezd Bumbálka - Konečná na běžkách Michal, Ivan. O čtyři dny později a čekalo nás o 80cm méně sněhu, o 15° tepleji (na hřebeni +6°C). Zato vyfrézovaná stopa, která místy mizela v trávě a nebo pod sněhem skryté kaluže. Také proto byla etapa zkrácena na 18km (Bumbálka - Kmínek - Bobek - Konečná). Zvláště na účastníky letních expedic apelujeme, aby nepodceňovali význam zimní vytrvalostní přípravy, což jsou pro horolezce především běžky a dřina s nimi spojená.

HO TATRAN

Přejezd Těšínských Beskyd na běžkách Michal, Ivan. Kvůli silným mrazům jsme změnili Tatry za běžkový víkend, díky čemuž odpadla polovina účastníků, neb běžky jsou náročná činnost, při které se člověk unaví. Ostatní volili vánoční nákupy či gaučing :-) Sobotní etapa maras - skoro bez stopy a když byla, tak mizerná, lepší to bylo v neděli, kdy už stopy byly projeté. Trasa přejezdu Morávka - Ropička - Ropice - Ostrý (nocleh) - Slavíč - Malý Polom - Bílý kříž - Visalaje (40km).

HO TATRAN

listopad

Poslední slanění a výroční schůze 16 účastníků. Slanili jsme skálu Krkavice pod vrcholem Velkého Stožku a schůzovali na polské chatě tamtéž. Více v sekci Informace členům.

HO TATRAN

Himaláje Tomáš Ehler, Lenka Marková. Zdolán centrální vrchol Mera peaku 6461m, více info nemáme.

HO TATRAN

Listopadové Tatry Bohouš Podloučka, Tomáš Černý, Radek Klimša. Během začátku listopadu vylezen Gerlach, Vysoká a Lomnický štít. Více info chybí.

HO TATRAN

Maratóny různé Pašík, Petr Krejčí (taky Pašík). Volkswagen Maraton Praha, Volkswagen Olomoucký 1/2M, Nike Budapest International Half Marathon (jen Petr), 7a Porto Marathon 2010 (jen Petr).

HO TATRAN

Čertovy skály Michal, Ivan. Jednodenní lezení na známých pískovcových sklách u Vsetína, poměrně těžké terény, skály dosahují výšky přes 20m, sporé jištění (nutné dojištění pomocí uzlů a smyček). Pětkové cesty s prvním jištěním v šesti metrech nejsou nic lehkého; a věřit založenému uzlíku na 4mm smyčce - doporučujeme vyzkoušet :-)

HO TATRAN

Štramberk Ivan, Tomáš Rek, Verča B., Ivana Č. Jednodenní lezení v arboretu a na Kozí stěnce ve Štramberku. Lámavý terén, díky tomu neodpovídající klasifikace (vypadlé chyty a stupy) a olezené vápno - tak to hodnotí Ivan. Kdo chce ostré chyty na vápně, musí nejblíž do Černotína (viz červen).

HO TATRAN

Kružberk Michal, Zuzka, Matouš. Jednodenní lezení na skalkách u Ostravy. Lezeny i dvoudélkové cesty, které Kružberk umožňuje jako jedna z mála moravských a slezských oblastí.

HO TATRAN

říjen

MONT BLANC 4810m Pašík, Simon. Pozdě ale přece aspoň pár fotek z výstupu na nejvyšší alpský velikán.

HO TATRAN

Letní metodika Tomáš Lapka, Simon Lacki, Zuzana Bulíčková, Ivan Čermák, Markéta Florková, Michal Heczko a Jan Michna. 25.09.2010 proběhla na Godule, za pěkného počasí, metodika nácviku skalního jištění a lanových technik. V rámci metodiky skalního jištění a lanových technik byly probrány: - základní dovednosti pro provozování horolezectví: správné založení jistící pomůcky a HMS pomocí polovičního lodního uzlu, doporučené způsoby navázaní na lano, vzájemná kontrola při navázání na lano před samotným lezením, komunikace na skalách, rozdělení lan dle využití, vedení lana, jisticí stanoviště, dobírání druholezce, vedení lana expreskou, řešení vratného bodu pro jištění (štand), slanění se sebezajištěním a zajištění volných konců lana uzlem připnutým k úvazku, metody jištění, manipulace s vklíněnci, friendy. - uzly pro provozování horolezectví (základní rozdělení uzlů, jejich využití, zásady a chyby při navazování), - jistící pomůcky pro horolezectví: HMS, ATC, “kyblík“, PETZL Reverzo, - taktika lezeckého pohybu – bezpečnost a zajištění v lezeckých terénech: sportovní lezení na skalách do jedné délky, vícedélkové zajištění cesty, tradiční lezení do jedné lanové délky, tradiční vícedélkové. Nestihlo se prakticky vyzkoušet převázání a spuštění ve vratném bodě, založení slanění bez sebejištění ve vratném bodě, metody jištění. Vyzkouší se na další metodice.

HO TATRAN

5BV Ivan, Simon, tomáš Rek, Veronika B. Zúčastnili jsme se extrémního závodu dvojic - 5 Beskydských vrcholů. Základna byla na Čeladné v tělocvičně. Vrcholy Lysá hora-Grúnik u Horní Lomné-Smrk Sedlo-Vysoká u Bumbálky-Radhošť a zpět na základnu. Dali jsme všech 5 vrcholů za 32 h. Délka trasy 133 km. Tom Rek z Veronikou museli odstoupit pro zranění kotníku po čtvrtém vrcholu.

Štípa - Svantovítova skála Michal, Zuzka. Odpolední lezení na skále nedaleko Vsetína. Samostatná věž nedostupná zrovna lehce, takže je nahoře i knížka.

HO TATRAN

Rabštejn Ludvík, Ivan, Tomáš Rek. Jednodenní lezení v oblíbené jesenické oblasti.

HO TATRAN

září

Prokletije, Černá hora Michal, Ludvík. Kromě zdolávání VHT vrcholů došlo i na krátké lezení na nově vyjištěné (přejištěné) oblasti v dolině Grbaja. Lezeny cesty do obtížnosti 6-.

HO TATRAN

Dolomity, Itálie Tomáš Černý s bráchou,Bohuš Podlouczka,Radek Klimša,Petr a Hanka Rotákovi.Hlavním cílem bylo vylést na Marmoladu a její nejvyšší vrchol Punta Penia 3343M.N.M.Výstup západní cestou po hřebeni s pěknou ferratou.Setup severní normálkou po ledovci.V dalších dnech jsme si pak prolezli další ferrtay v okolí Cortiny di Campezo.Ettore Bovero na vrchol Col Rosa 2166 m.n.m,Hezká ferrata s lezeckými úseky.Kleiner Lagazuoi na vrchol Lagazuoi 2778 m.n.m.Tato cest a vedla 1100m dlouhým tunelem provrtaným ve skále italskými vojáky za 1.světové války.Pak krásná vyhlídková trasa De Luca- Innerkofler s ferratou na Paternkofel2744 m.n.m.Poslední den jsem si pak dali lehkou,ale hodně dlouhou cestu s názvem Strada Deghli Alpini.Pěkná vyhlídková cesta,ale díky zatežené obloze to byl dlouhý pochod po kamenolomu,jak ho nazval Tomáš.Ktrý byl zakončený malou ferratkou..

HO TATRAN

Expedice Jižní Altaj Michal, Tomáš Lapka. Povedená expedice s prvovýstupy na vrcholy Ruský Šator a Ak Alacha a výstupy na vrcholy Brat a Gorodov Geroev. Bližší info najdete zde.

B7 Ivan, Tomáš Rek. Pánové reprezentovali oddíl na outdoorovém závodu v Beskydech. Extrémní přechod Beskyd Javorník - Javorový, délka 87 km, převýšení 5350m. Startovalo 900 týmů, do cíle došlo 350 týmů. My jsme došli v čase 17h 30 minut na 38. místě celkového pořadí.

srpen

Letní tábor, Vysoké Tatry, Štrbské pleso Michal, Ivan, Ludvik, Tomáš Rek, Verča, Zuzka, Matouš, Monika, Tadeáš, Zuzka a Ivana Čermákovi + 4 nečlenové (Kristýna, Michal, Lucka, Marek). Výtečná lezecká akce, kdy jsme tři dny lezli tak, že čtvrtý den byl každý rád, že se jelo domů. Malá Capia Veža, cesta západní stěnou III. Malé Kopky cesta pravý západní pilíř III, sestup dlouhým Popradským hřebenem III, celkem 11 hodin. Velké Solisko, cesta prostřední západní žebro III. Lezli jsme všichni dohromady. Fotografická reportáž zde.

Centrální Tian Shan, Kyrgyzstán Michal, Tomáš Lapka, Simon, Pašík. Expedice na sedmitisícovku Chán Tengri poznamenaná mj.špatným počasím. Michal, Simon a Pašík vystoupili do druhého tábora (5350m), Tomáš nad třetí tábor 6200m. Michal, Simon a Pašík pak ještě odjeli do pohoří Kyrgyz Alatau, kde byl zdolán vrchol Issyk Ata Vostočnyj 4265m.

HO TATRAN

Mazák, Beskydy Ivan, Ludvík, Tomáš Rek. Lezení na známé podlysohorské skále.

HO TATRAN

červenec

Fanské hory, Tádžikistán Michal, Libor Lněnička, Bedis. Skvělá expedice do Fanských hor, během níž jsme zdolali trek přes 3 sedla (Alaudinské, Zierat a Laudan) a vylezli Zamok 5020m, 2A a Energia 5120m, 2B. Fanské hory jsou překrásná část Pamiroalaje. Bližší report zde.

HO TATRAN

Gerlachovský štít, Vysoké Tatry Tomáš & Veronika. Výstup kolem Batizovského plesa žlabem do Tetmajerova sedla mezi Zadným Gerlachem a Gerlachovským štítem. Dále pak už s jištěním cca 40 minut krásným hřebenem na vrchol. Sestup klasicky Batizovským žlabem. Vyrážíme v 5.00 z Tatranské Polianky, vrchol dosažen v 10.45. V 11 už valíme dolů kvůli blížící se bouřce. Ta nás dostihla spolu s krupobitím někde nad Batizovskou probou, kde jsme s cvakajícíma půlkama strávili asi půl hoďky ve dřepu pod převisem. Po bouřce už pak rychle k autu a domů. Krásná akce, cca 10hod.čistého času.

HO TATRAN

červen

Černotín - Hluzov Michal, Ivan, Tomáš L.. Jednodenní výpad na malou vápencovou oblast u Hranic na Moravě. Pěkné lezení, spíš těžší.

HO TATRAN

Vyhlídka nad Vrbnem Tomáš Rek, Veronika B.. Třídenní návštěva další Jesenické lezecké oblasti.

HO TATRAN

Skály pod Barborkou Michal, Ivan, Tomáš L., Simon, Zuzka, Matouš, Ludvík. Lezení v Chřibech nedaleko Buchlova.

HO TATRAN

Kavkaz - Teberda Michal, Ivan, Luboš. Výprava na Kavkaz, kdy jsme prošli dva treky v oblasti Teberdy a poté se přesunuli na severní stranu Elbrusu. Zde nás v bivaku 3760m přepadlo špatné počasí a do konce akce se již nezlepšilo, takže jsme na Elbrus nevyšli.

HO TATRAN

květen

Grossvenediger 3660m, Vysoké Taury Michal, Petr Roták. Víkendový výpad do Rakouska, z chaty Defregger Haus jsme udělali hřebenovku vrcholů Grossvenediger, Hohes Aderl, Rainerhorn a Hoher Zaun. Počasí vyšlo přesně na ten jeden potřebný den.

HO TATRAN

Májové skály - Kněhyňská propast celkem 18 účastníků. Reportáž najdete zde.

Závody na Olze Petr Maslík, Vašek Dedek, Tomáš Ehler, Lenka. 1.máje 2010 jsme se zúčastnili vodácké akce, závodu lodí na řece Olši u Karviné. Vytvořili jsme 2 posádky a to ve složení Tomáš s Lenkou a Petr s Vaškem. Oba týmy na kánoi. Závod se skládal ze tří etap: 1.etapa: sjezd 2km +střelba, 2.etapa: slalom, 3.etapa: 0,5km sprint. Počasí i nálada úžasná. Po velice vyrovnaném boji naše posádky ukořistily nádherné 4. a 2.místo.

HO TATRAN

duben

Skialpy ve Walisu Ondra. Čtyřdenní výlet do Walliských Alp za jarním skialpováním. Během třech dnů se nám podařilo vystoupit na 3 čtyřtisícové vrcholy: Allalinhorn 4.027m, PD/S3, do 30 st., Strahlhorn 4.190m, PD/S3 do 30 st., Alphubel 4.206m, PD+/S3 do 35 st..Celkem nastoupáno 4.220 m za 3 dny

HO TATRAN

Pálení čarodejnic Michal s rodinou, Ivan s rodinou, Tomáš Černý s rodinou, Laďa. Odpolední lezení, opékání buřtů a pálení čarodejnice v lomu na Godule.

HO TATRAN

Valova skála Michal, Tomáš Lapka, Ivan. Jednodenní výpad na nejvyšší písky na Vsetínsku. Pěkné počasí.

HO TATRAN

Wisla, Kobyla Daniel, Mateusz. Lezení v převisech v malé oblasti Beskidu Slaskiego, obtížnost od IV do VI+.

HO TATRAN

Otvírání skal celkem 26 účastníků. Reportáž najdete zde.

Petr Maslík napsal o víkendovém výjezdu na Súlov tady.

Studenecké skály, Ostaš Michal, Zuzka, Matouš. Víkendové působení ve východních Čechách. Navštíveny Studenecké skály nad Pastvinskou přehradou a pískovcové skalní město Ostaš na Broumovsku.

HO TATRAN

Štramberk Daniel, Mateusz. Výjezd na Štramberk - lezení ve vápencovém lomu.

HO TATRAN

Držková Michal, Ivan, Zuzka, Matouš. Jednodenní lezení na pískovcových skalách v Držkové.

HO TATRAN

Skialpy Bosna a Černá hora Michal. Výtečné uzavření zimní sezóny na svazích Bjelašnice, Vranu, Čvrsnice a Durmitoru.

HO TATRAN

březen

Další zpráva zde je o oddílovém zimním táboře na Popradském plese

Máme zde zprávu z akce Ben Nevis od Peti Maslíka

Denisa a Pašík se zúčastnili Pražského půlmaratónu

Aconcagua, Andy, Argentina Ondra. Nejvyšší dosažené místo cca 5.600m - 2. výškový tábor. Nachozeno 115km ve výšce od 2.700m do 5.600m, nastoupáno 6.500 metrů:-)

HO TATRAN

Šumavský Skimaraton 43km Denisa. Čas 5:37:27,3, 12. místo v kategorii F30

HO TATRAN

Velká a Malá Studená dolina, vysoké Tatry Ondra, Denisa. Lavinovka 4 - první den ledy - Slunečná zákruta, další dny skialpy - Térinka, Skalnaté plaso, Zbojanda, Zesedla Závrať sjezd Generálem. Kvůli lavinovce nešlo dělat prakticky nic jiného.

HO TATRAN

Fagaraš, Rumunsko Michal, Simon. Tradiční výlet na zimní Fagaraš doprovázený kvanty nového sněhu. Poprvé lezeny ledy v galerii nad jezerem Balea, dolní ledy nebyly natečeny. Výstup na vrchol Vaiuga 2418m severním žebrem, II UIAA, klasický zimní výstup.

HO TATRAN

Skialpy v severní Africe, Vysoký Atlas, Maroko Michal. Netradiční výlet do Severní Afriky za sněhem. Navštívena oblast centrálního Vysokého Atlasu, ubytování na chatě Toubkal 3207m, odtud výstupy na okolní kopce. Zdolány vrcholy Ras 4080m, Djbel Toubkal 4167m - nejvyšší vrchol severní Afriky, sjezd z pod vrcholu Akioud 4030m (dosaženo 3900m). Špičkové počasí, sněhu 140cm. Doplněno návštěvou Marrákeše.

HO TATRAN

Ledy na Bílé, Beskydy Tomáš Lapka, Simon, Ivan Čermák, Ludvík, Marek, Mnich.Lezli jsme na ledové stěně na Bílé. První cestu nám natáhla Horská služba, druhou natáhl Maro. Celá partyja si fajně zalozila. Bylo to něco jiného, než lozit tradiční horské ledy... stěna byla zatraceně kolmá a dosahovala výšky cca 14m... tož ani chvilka si cestou dáchnout a spočnout utahaným pazurám. Někteří měli pocit, že jim u konce upadnou ruce, jak je měli pořád v tenzi... prostě mazec... :-) Po třech hodinách lezení se Tomáš, Ivan a Ludvík cestou domů stavili na Medvědí skálu, kde si slanili a vyzkoušeli vyprusíkovat zpět nahoru (za pomocí metodické asistence).

HO TATRAN

únor

Ben Nevis, Skotsko Michal, Adam, Blanka, Pašík, Petr Maslík, Doktor Horáček, Tomáš Obtulovič. Krásný výlet do kolébky ledového lezení na Skotské Vysočině. Vylezeny cesty Caern Dearg Waterfall, South Castle Gully, North Castle Gully, Tower Scoop (1. délka) plus lezení na kratších ledech nad chatou CIC. Počasí kupodivu přálo, typicky skotskou mlhu jsme nezažili.

HO TATRAN

Rila, Bulharsko Michal, Ivan. Nešťastný výlet do krásného pohoří poznamenaný vykradením auta. Přesto vylezen ledopád Golemiat led na Skakavici (60m, IV) a VHT výstup na vrchol Charamiata v oblasti Sedmi Rilských jezer.

HO TATRAN

leden

Ledy v Bielovodské #3, #4, Vysoké Tatry (Slovensko) Tomáš Lapka, Ivan, Petr Maslík / Michal. Dvě akce se sešly na chatě Muráň v Podspádech poslední lednový víkend. Chlapi lezli Červený led ve Skorušniakách (1 délka, druhá špatně natečená) a Mrózka (2 spodní délky), Michal lezl Led na Malou Tisovku (1 délka), ledík vedle ledu na Malou Tisovku (15-20m/II-III), spodní délka Mrózka.

HO TATRAN

Ledy v Bielovodské #2 - Ledový tábor, Vysoké Tatry (Slovensko) Michal, Adam, Tomáš Lapka, Ivan, Ludvík, Vašek Dedek, Tomáš Ehler, Lenka Marková, Blanka, Zuzka, Veronika, Markéta, Matouš, Dita, Tomáš Maslík, plus další nečlenové, celkem 31 osob vč. dětí. Dobré podmínky pro lezení, krásné počasí. Lezeny ledy Mrózek (2 spodní délky), Kaskády (spodní délka), Led na Malou Tisovku (2 délky).

HO TATRAN

Ledy na Zamkovského chatě, Vysoké Tatry (Slovensko) Michal, Tomáš Lapka, Simon, Petr Maslík. Výborné podmínky v nižších polohách. Lezen led v Slněčné zákrutě (4 různé cesty), poté zkoušen led v Zahrádkách a led ve žlabu vedle Zahrádek. Ve vyšších polohách ledy mizerné.

HO TATRAN

Ledy v Bielovodské #1, Vysoké Tatry (Slovensko) Michal, Ivan, Ludvík, Simon, Pašík, Karlos. Lezení při mizerných podmínkách, ledy natečeny minimálně, navíc pršelo. Lezena první délka ledu na Malou Tisovku, další den lezení na stěně na Lysé polaně, nejhorší počasí za celý leden.

HO TATRAN

Novoroční ledy na Zeleném plese, Vysoké Tatry (Slovensko) Michal, Adam, Tomáš Lapka, Blanka, Zuzka, Matouš. Lezení při mizerných podmínkách, zde naštěstí ledy byly. Vyráželi jsme 1.1. ráno do Tater :-) Vylezen první led ve Svišťovce a poté Ledový žlab/komín v Žeruchových věžích. Velmi málo sněhu, proto ledy byly delší než obyvkle.

HO TATRAN

rok 2009 a dřívější

Naleznete zde.